Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde, AFAD İl Koordinatörlüğü tarafından bir enkaz tatbikatı düzenlendi. Bu tatbikat, AFAD gönüllülerine eğitim vermek amacıyla gerçekleştirildi.

Kepez'de Son Toplantı Kepez'de Son Toplantı

Tatbikatın İçeriği

AFAD Antalya İl Koordinatörü Kamil Deniz önderliğinde, Antalya’dan gelen AFAD ekibi, Gazipaşa’daki AFAD gönüllülerine eğitim amaçlı bir enkazda tatbikat yaptı. Tatbikat öncesi, AFAD ekibindeki eğitimci, enkazda kullanılan malzemeler ve kullanışları hakkında detaylı bilgi verdi ve araç gereçler üzerinde uygulamalı bilgi aktarımı gerçekleştirdi.

Katılımcılar ve Geri Bildirimler

AFAD gönüllüler listesinde 50 kişi bulunuyor ve bu tatbikata toplam 37 kişi katıldı. AFAD Antalya İl Koordinatörü Kamil Deniz, gönüllülerin hassasiyeti ve tatbikata olan ilgileri için teşekkür etti.

Eğitimler ve Sınavlar

Zeliha Tuncer Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin ev sahipliğinde okul bahçesinde de tatbikat yapan ekipler, bahçeye çadır kurarak yangın eğitimi için hazırlık yaptılar. Ekipler, Cuma günü ilk yardım eğitimi verecekler ve ardından verdikleri eğitimlerle ilgili sınav yapacaklar. Dereceye girenlere ödül verilecek.

AFAD Gönüllülerinin Hazırlığı

AFAD Gazipaşa İlçe Koordinatörü Sıtkı Altuner, gönüllülerin her geçen gün bilgi donanımları ile geliştirilerek muhtemel durumlara karşı hazırlandığını belirtti. Altuner, olay anında ne yapmaları gerektiğini uygulamalı şekilde göstererek öğrettiklerini ve AFAD gönüllülerinin her geçen gün büyüyerek yoluna devam ettiğini ifade etti. Emeği geçen eğitimcilere teşekkür etti

Kaynak: İHA