Gaziantep İl Jandarma Komutanlığı, siber dolandırıcılık olaylarına karşı düzenlediği geniş çaplı operasyonla 23 şüpheliyi yakaladı.

Bu şüphelilerin, son iki hafta içinde çeşitli internet sitelerinde araç satış ilanları vermek, telefon satışı yapmak, ev eşyaları satmak ve icra dosyalarını kapatma vaadiyle 17 vatandaşı dolandırdığı belirlendi.

Dolandırıcıların Yöntemleri Şaşırttı

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde gerçekleştirilen operasyonda, şüphelilerin vatandaşları dolandırmak için farklı alış-veriş yöntemleri kullandığı tespit edildi. Özellikle, internet üzerinden yapılan satış ilanları ve telefon pazarlama yöntemleriyle hedeflerine ulaşan dolandırıcılar, toplamda 2 milyon 905 bin TL para toplayarak büyük bir vurgun yaptı.

Dijital Materyaller ve Telefonlar Ele Geçirildi

Şüphelilere ait adreslerde yapılan aramalarda, dolandırıcılıkta kullanıldığı belirlenen dijital materyaller ve telefonlar ele geçirildi. Jandarma ekipleri, ele geçirilen bu materyallerin detaylı incelemesini yaparak, dolandırıcılık ağına dair daha fazla bilgi toplamayı amaçlıyor.

Adana'da butiğe kurşun yağdırdılar! Olan mankenlere oldu Adana'da butiğe kurşun yağdırdılar! Olan mankenlere oldu

Adli Süreç Başladı

Yasal işlemlerinin tamamlanmasının ardından adli mercilere sevk edilen 23 şüpheliden 8'i tutuklanarak cezaevine gönderildi. Diğer şüphelilerin ise soruşturma süreçleri devam ediyor. Jandarma yetkilileri, vatandaşları benzer dolandırıcılık girişimlerine karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Kaynak: İHA