Garanti BBVA Yatırım, Pegasus için hedef fiyatını 285 TL olarak belirledi ve tavsiyesini "endeks üstü getiri" olarak sürdürdü. Yatırım raporunda, Pegasus'un performansı ve beklentileri hakkında detaylı bilgilere yer verildi.

Pegasus'un Performansı ve Beklentileri

PGSUS hisseleri yılbaşından bu yana %54 değer kazanırken, BIST-100 endeksine kıyasla %12'nin üzerinde bir performans sergiledi. Şirket, güçlü yolcu trafiği ve yüksek sezon desteği ile artan performansını sürdürmeye devam ediyor. 2024 yılında Arz edilen Koltuk Kilometresi'nin (AKK) yıllık %11 artması ve yolcu sayısının yıllık %12.6 artarak 36.0 milyona ulaşması bekleniyor.

Türkiye'de mayısta 110 bin 588 konut satıldı Türkiye'de mayısta 110 bin 588 konut satıldı

Daha Fazla Kapasite Artışına Rağmen Doluluk Oranları

Pandemi sonrasında havayolu sektöründe kapasitenin hızla artması, güçlü talep ve yolcu başına gelirlerdeki artışı beraberinde getirdi. Ancak, daha fazla kapasitenin devreye alınması, birim gelirlerde normalleşmeye neden oldu. Yurtiçi birim gelirleri 1Ç24'te yıllık %61.5 artarken, yurtdışı birim gelirlerinde azalma yaşandı. Pegasus için 2024 yılının, kapasite artışının devam edeceği ve doluluk oranlarının ön planda olacağı bir dönem olması bekleniyor. Şirketin doluluk oranı 1Ç24'te yıllık 4.2 puan artarak %87.5'e ulaştı.

Yolcu Sayısındaki Güçlü Büyüme

Pegasus, 2023 yılında toplam 31.9 milyon yolcu taşıdı, bunların %63'ü yurtdışı yolculardan oluşuyordu. Pandemi sonrası dönemde de güçlü bir büyüme trendi yakalayan şirket, 2024 yılında toplam yolcu sayısının %12.6 artarak 36 milyona ulaşmasını bekliyor.

Yan Gelirlerin Artışı

Pegasus, yolcu taşımacılığı dışında çeşitli yan ürün ve hizmetlerden de gelir elde etmektedir. Bu yan gelirlerin toplam gelirlere olan katkısı artmaktadır. 2022'de yan gelirlerin toplam gelirler içindeki payı %25.6 iken, 2023'te bu oran %30.3'e yükseldi. 2024 yılında ise bu oranın %32.7'ye ulaşması bekleniyor.

Yolcu artış hızında yavaşlama, güvenlik endişeleri, salgın hastalıklar, jeopolitik riskler, birim gelirlerdeki zayıflık, olumsuz kur hareketleri, petrol fiyatlarındaki artış ve kötüleşen maliyetler, Pegasus'un karşılaşabileceği temel risk faktörleridir.

Garanti BBVA Yatırım PGSUS için hedef fiyat ve tavsiyesini açıkladı

Kaynak: Haber Merkezi