Diyarbakır'da 6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkılan ve 89 kişinin yaşamını yitirdiği Galeria Sitesi'ne ilişkin dava sonuçlandı. Yargılanan 7 sanıktan tutuklu 3 müteahhit ve bir inşaat mühendisine, 17 yıl 6'şar ay hapis cezası verildi.

Aw168249 02 (1)

Mahkeme Kararı:

Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuklu müteahhitler Sedat Eser, Mehmet Şirin Yiğit, Şeyhmus Yiğit ve inşaat mühendisi fenni mesul Tevfik Demir katıldı. Tutuklu bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi'yle (SEGBİS) duruşmaya katılırken, avukatları da salonda hazır bulundu.

Müşteki İfade:

Duruşmada söz alan müşteki Mehmet Özdemir, depremde hayatını kaybeden Serhan Özdemir'in amcası olduğunu belirterek, "sanıklardan şikayetçiyim" ifadesinde bulundu.

Mağdur Tarafın Talebi:

Mağdur taraf avukatları, sanıkların cezalandırılmasını talep etti.

Aw168249 03 (1)

Savcının Mütalaası:

Cumhuriyet savcısı, esas hakkında hazırladığı mütalaasında, tutuklu sanıkların isnat edilen suçtan cezalandırılmasını, tutukluluk hallerinin devamını ve firari sanıkların dosyalarının ayrılması yönünde görüş bildirdi.

Sanık Savunması:

Sanık avukatları, sunulan mütalaayı kabul etmediklerini belirterek, müvekkillerinin suçsuz olduğunu savundu ve tahliyelerini talep etti. Sanıklar da suçlamayı reddederek, tahliye ve beraat talebinde bulundu.

Çaldığı ATV ile şehir turu attı! 3'üncü hırsızlığında yakalandı Çaldığı ATV ile şehir turu attı! 3'üncü hırsızlığında yakalandı

Aw168249 01 (1)Mahkeme Kararı:

Mahkeme heyeti oy birliğiyle alınan kararda, 4 sanığın "Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan 17 yıl 6'şar ay hapisle cezalandırılmasına hükmetti. Mahkeme, haklarında yakalama kararı bulunan firari sanıklar M.E, H.M.Y. ve İ.H.Y'nin dosyalarının ayrılmasına karar verdi.

Kaynak: İHA