Sezen Aksu ve Ceylan Ertem sokak hayvanları için şarkı yaptı Sezen Aksu ve Ceylan Ertem sokak hayvanları için şarkı yaptı

Fransa'da bugün yapılan erken genel seçimin ilk turunda sandık çıkış anketlerine göre aşırı sağ, oylarını yüzde 34 ile birinci parti olarak önde götürüyor.

Fransız Polinezyası'nda Milletvekili Seçimleri

Fransız Polinezyası'nda yapılan seçimlerde bağımsızlık karşıtı Frebault, oyların yüzde 54'ünü alarak milletvekili seçildi. Bu sonuç, Markiz Adaları'ndan ulusal meclise girecek ilk isim olma özelliği taşıyor.

Yeni Kaledonya'da Seçim Sonuçları

Yeni Kaledonya'da ise anayasal reformun raportörü Nicolas Metzdorf, ilk turda yüzde 39,81'lik bir oy oranıyla birinci sırada yer aldı. Bağımsızlık yanlısı Kaledonya Birliği partisinin adayı Omayra Naisseline ise oyların yüzde 36,34'ünü aldı. Metzdorf ve Naisseline, ikinci turda milletvekili koltuğu için yarışacak.

Seçimlerin Genel Durumu

Fransa'da aşırı sağın yükselişi, birçok kentte protestolara yol açmış ve merkez partiler arasında işbirliği çağrılarına neden olmuştu. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Parlamentosu seçimlerinin ardından Meclis'i feshederek erken genel seçime gitme kararı almıştı.

Aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN), merkez sağdaki Cumhuriyetçiler (LR) Partisi lideri Eric Ciotti ve bazı LR üyeleriyle ittifak yaparken, merkez partiler ise Yeni Halk Cephesi İttifakı adı altında seçime katılmıştı.

Kaynak: Haber Merkezi