16 Haziran 2024 tarihinde başlayacak olan Kurban Bayramı'na sayılı günler kala, vatandaşların en çok merak ettiği konulardan biri kurbanlık fiyatları oldu. 2024 yılında et fiyatlarındaki artışın etkisiyle kurbanlık fiyatlarında da ciddi bir yükseliş yaşandı. Özellikle büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda gözlenen fiyat artışları dikkat çekiyor.

Kurban Inek

Borsadan haftalık kapanış rekoru Borsadan haftalık kapanış rekoru

Küçükbaş ve Büyükbaş Kurbanlık Fiyatları Ne Kadar?

2023 yılına göre neredeyse iki katına yakın bir artışla karşılaşılan kurbanlık fiyatları, vatandaşları tedirgin ediyor. Antalya'da bir celebin açıklamasına göre, büyükbaş hayvanlarda canlı kilogram fiyatı 280 ila 340 lira arasında, küçükbaş hayvanlarda ise 250 ila 300 lira arasında seyrediyor. Bu durumda, küçükbaş hayvan fiyatları 15 bin ila 20 bin lira arasında, büyükbaş hayvanlarda ise fiyatı 200 bin ila 300 bin lira arasında değişiklik gösteriyor. Büyükbaşlarda hisse fiyatı 20 bin ila 30 bin TL arasında seyredecek. 

Fiyatlar ortaya çıktı: Kurbanlıklar bu bayram el yakacak!

Pazara İnen Hayvan Sayısı Azalıyor

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Kurban Bayramı'na yaklaşırken, pazarlara inen hayvan sayısında azalma bekleniyor. Önceki yıllara kıyasla satış miktarında önemli bir düşüş yaşanması bekleniyor. Sektör temsilcileri, pazara sunulan hayvan sayısının yüzde 20 azalacağını tahmin ediyor.

Kaynak: Haber Merkezi