Finansal Hizmetler Güven Endeksi (FHGE), Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi raporuna göre, aralık ayında bir önceki aya göre 0,6 puan artarak 161,4 seviyesine yükseldi.

Anket sonuçları, finansal sektörde faaliyet gösteren 143 kuruluşun yanıtlarının ağırlıklandırılmasıyla elde edildi. Endeks, son üç aydaki iş durumu ve hizmetlere olan talep üzerine yapılan değerlendirmelere dayanarak oluşturuldu. İncelemeler, iş durumundaki iyileşme değerlendirmelerinin bir önceki aya kıyasla zayıfladığını, ancak son üç aydaki hizmetlere olan talep ile gelecek üç aydaki talep beklentisinin artış kaydettiğini gösterdi.

İstihdamla ilgili olarak, son üç ayda istihdamda azalış bildirenlerin sayısının azaldığı ve gelecek üç ayda istihdamda artış beklentisinin güçlendiği belirlendi.

Ayrıca, NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre "Finans ve Sigorta Faaliyetleri" sektöründe güven endeksleri alt sektörlere ayrılarak değerlendirildi. "64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)” ve "65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç)“ sektörlerinde bir önceki aya göre sırasıyla 0,1 ve 14,3 puanlık artış gözlemlenirken, "66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler" sektöründe ise bir önceki aya göre 32,8 puanlık azalış kaydedildi.

Kaynak: Haber Merkezi