Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, "Filistin, Doğu Kudüs de aralarında olmak üzere Gazze Şeridi ya da Batı Şeria'da olsun hiçbir Filistin vatandaşının tehcirini kati olarak reddetmektedir. Gazze, Filistin devletinin ayrılmaz bir parçasıdır." şeklinde konuştu.

Filistin haber ajansı WAFA'ya göre Abbas, Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock'u Ramallah'ta kabul etti.

Filistin Devletinin Birliği ve Direnişi Vurgulandı

Görüşme sırasında, Abbas, Baerbock'u özellikle Gazze Şeridi'nde olmak üzere Filistin halkına yönelik İsrail saldırıları ve soykırım savaşının son bulması için ortaya konan çabalar hakkında bilgilendirdi.

Birleşik Arap Emirlikleri'nde 75 Yılın En Yüksek Yağış Miktarı Kaydedildi Birleşik Arap Emirlikleri'nde 75 Yılın En Yüksek Yağış Miktarı Kaydedildi

Uluslararası Topluma Çağrı Yapıldı

Abbas, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından alınan ateşkes kararının uygulanmasının önemini vurguladı ve uluslararası toplumu, devam eden "barbarca" saldırılar sonucu Filistin halkının maruz kaldığı açlığın durdurulması amacıyla Gazze Şeridi'nin tamamına tüm geçiş noktalarından insani ve tıbbi yardımların ulaştırılması için güçlerini birleştirmeye çağırdı.

Tehcir Planlarına Sert Tepki

Filistin vatandaşlarının topraklarından çıkarılması planlarına ilişkin Abbas, "Filistin devleti, Doğu Kudüs de aralarında olmak üzere Gazze Şeridi ya da Batı Şeria'da olsun hiçbir Filistin vatandaşının tehcirini kati olarak reddetmektedir. Gazze, Filistin devletinin ayrılmaz bir parçasıdır. Gazze Şeridi'ni Filistin topraklarının geri kalanından ayırma, bir karış toprağını dahi koparma veya yeniden işgal etme gibi işgalcilerin planlarının kabul edilmesi veya ele alınması mümkün değildir." ifadelerini kullandı.

BMGK'den Ateşkes Talebi Kabul Edilmişti

BMGK'de yapılan oylamada, Gazze'de kalıcı ve sürdürülebilir ateşkese dönüşecek şekilde ramazan ayında acilen ateşkes sağlanması talep edilen karar tasarısı kabul edilmişti. Tasarı, 14 "evet" ve 1 "çekimser" oyla kabul edilmiş, ABD çekimser oy kullanmıştı.

Kaynak: İHA