A Milli Futbol Takımı, EURO2024'te ikinci maçında Portekiz'e 3-0 mağlup oldu. Eski milletvekili Ferhat Encü'nün Portekiz'i tebrik eden paylaşımı ise sosyal medyada büyük tepki çekti. Peki, Ferhat Encü kimdir, nereli, kaç yaşında?

Ferhat Encü Kimdir?

Ferhat Encü, 1985 yılında Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Gülyazı köyünde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Gülyazı'da tamamladıktan sonra 2009 yılında Çukurova Üniversitesi Mimarlık-Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği bölümünde eğitimine başladı. Uludere olayından sonra yakınlarını kaybeden ailelerin sözcülüğünü yapmaya başlayan Encü, eğitimine ara verdi.

Ailesi ve Eğitimi

Abdullah ve Halime Encü'nün oğlu olan Ferhat Encü, lise mezunudur ve Kürtçe'yi akıcı bir şekilde konuşmaktadır. Roboski'de 11 akrabasını ve kardeşi Serhat Encü'yü kaybettikten sonra politikaya atıldı.

Antalya Falezlerde Kaçak Asansör Yıkım Gerginliği Lüks Araçlarla Rezilliğe Dönüştü Antalya Falezlerde Kaçak Asansör Yıkım Gerginliği Lüks Araçlarla Rezilliğe Dönüştü

Siyasi Kariyeri

Ferhat Encü, 4 Kasım 2016'da Şırnak'ta tutuklandı ve Roboski katliamının ardından köye taziye ziyaretinde bulunan dönemin Uludere Kaymakamı Naif Yavuz'u öldürmeye teşebbüs suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılandı.

  1. ve 26. dönem Şırnak milletvekili olarak görev yapan Encü, 7 Haziran seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi'nden (HDP) Şırnak Milletvekili seçildi ve 1 Kasım seçimlerinde de 26. Dönem HDP Milletvekili olarak Meclis'e girdi.

Nereli ve Kaç Yaşında?

Ferhat Encü, aslen Şırnaklıdır. 1985 doğumlu olan Encü, 2024 itibariyle 39 yaşındadır.

Kaynak: Haber Merkezi