Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) Sistemi'nde önemli bir değişikliğe giderek işlem başına ödemelerin üst limitini 50 bin TL'ye yükseltti. 21 Aralık 2023 tarihi itibariyle yürürlüğe giren yeni düzenleme, hızlı para transferi yapmayı sağlayan FAST kullanıcılarına daha geniş bir finansal manevra alanı sunuyor.

FAST Sistemi Artık 50 Bin TL'ye Kadar İşlem İmkanı Sunuyor

Merkez Bankası'nın açıklamasına göre, FAST Sistemi'nde işlem başına ödemelerin üst limiti 50 bin TL olarak belirlendi. Bu değişiklikle birlikte, kullanıcılar 7 gün 24 saat boyunca istedikleri anda, istedikleri kişiye veya kuruma 50 bin TL'ye kadar EFT yapabilecekler.

FAST-TR Karekod ile Yapılan İş Yeri Ödemeleri İçin 100 Bin TL'ye Kadar İşlem İmkanı

Aynı düzenleme kapsamında, FAST-TR Karekod kullanılarak gerçekleştirilecek dinamik doğrulamalı iş yeri ödemelerinde ise tek seferde 100 bin TL'ye kadar işlem yapılabileceği belirtildi. Bu özellik, iş yeri ödemelerinde de daha yüksek finansal esneklik sağlayacak.

Merkez Bankası: Hız ve Kolaylık FAST Sistemimizde

Merkez Bankası'nın internet sitesinde yapılan bilgilendirmede, 'FAST Sisteminde işlem başına uygulanan üst limit 8 Ocak 2021 tarihinde 50 TL olarak belirlenmiş, ardından kademeli olarak artırılarak 21 Aralık 2023 tarihi itibariyle işlem başına ödemelerin üst limiti 50.000 TL’ye yükseltilmiştir. Ayrıca, FAST-TR Karekod ile yapılan dinamik doğrulamalı iş yeri ödemelerinde tek seferde 100.000 TL’ye kadar işlem yapılabilmektedir' ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Haber Merkezi