Altın fiyatları, faiz kararı öncesinde rekor seviyeye yükseldi. Gram altın, 1976 seviyelerine çıkarak tarihi zirvesini gördü. Aynı dakikalarda foreks piyasasında çeyrek altın 3 bin 231 lira, Cumhuriyet altını ise 13 bin 286 liradan alıcı buldu.

Ons altının fiyatı ise 2.036 dolara kadar yükselerek 2 bin doların üzerine çıktı.

Dün Borsa İstanbul'da satış ağırlıklı bir seyir izleyen BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,82'lik bir değer kaybıyla 7.662,85 puandan tamamladı. Bugün ise piyasalardaki odak noktası Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararı oldu.

Analistler, faiz kararıyla birlikte politika metnindeki yönlendirmelerin de önemli olduğunu belirtiyorlar. Bu sinyallerin, varlık fiyatlarında oynaklığı artırabileceğine dikkat çekiyorlar.

altın 2-1

Marketlerde skandal! Çürümüş ürünleri olgun sebze diye satıyorlar Marketlerde skandal! Çürümüş ürünleri olgun sebze diye satıyorlar

TCMB'nin Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin AA Finans'ın beklenti anketine göre, ekonomistler bankanın bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 250 baz puan artırarak yüzde 42,50'ye çıkaracağını öngörüyorlar.

Bugün ayrıca yurt içinde TCMB'nin faiz kararıyla birlikte haftalık para ve banka istatistikleri de takip edilecek. Yurt dışında ise ABD'de ekonomik büyüme başta olmak üzere çeşitli yoğun veri gündemleri izlenecek.

Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 7.600 ve 7.500 puanın destek, 7.700 ve 7.770 seviyelerinin ise direnç konumunda olduğu belirtiliyor.

Kaynak: Haber Merkezi