AK Parti'li milletvekiline TOKİ'den arsa çıktı! AK Parti'li milletvekiline TOKİ'den arsa çıktı!

Kamu Son Haber' de yer alan habere göre, Son dönemde Türkiye'de hızla yükselen gayrimenkul fiyatlarına karşı alınan yeni tedbirlerle, sektördeki dengesizlikleri önlemeye yönelik önemli adımlar atılmaktadır. Bu kapsamda, Tapu Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilecek olan Gayrimenkul Değer Bilgi Merkezi, konutların gerçek değerini belirlemede etkili bir rol üstlenecektir. Bu uygulama ile birlikte tapu harçları ve emlak vergileri, gayrimenkulün gerçek değeri üzerinden tahsil edilecektir.

Toplu değerlendirme modeliyle birleştirilen bu uygulamanın, fahiş fiyatların düşürülmesi ve vergi kaçaklığının önlenmesinde etkili olması hedeflenmektedir. Böylece, devletin vergi kaybı minimize edilecek ve sektörde adil bir rekabet ortamı oluşturulacaktır.

Konut (1)-1

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün 2024-2028 dönemine ait Stratejik Planı'nda belirtilen hedefler doğrultusunda, tapu, kadastro, mimari projeler, imar hakları gibi çeşitli bilgi ve fiyat-değer verilerinin entegre edildiği taşınmaz değer haritaları oluşturulacaktır. Bu veri havuzu, taşınmazların değerine etki eden faktörleri kapsamlı bir şekilde analiz etmeyi amaçlamaktadır.

Emlak piyasasındaki spekülatif amaçlı fiyat artışlarının engellenmesi için toplulaştırma ve kamulaştırma gibi uygulamaların yanı sıra mahkemeler için düzenlenen bilirkişi raporlarına dayanak oluşturacak önlemler alınacaktır. Ayrıca, gayrimenkul vergilendirme sisteminde tapu harçları ve emlak vergilerinin, gerçek değerler üzerinden alınması, adil bir vergilendirme sistemi oluşturacak ve yatırımcılara yer seçim analizlerinde destek sağlayacaktır.

Kaynak: Haber Merkezi