Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karakaş'ın belirttiğine göre, EYT düzenlemesinden en çok SSK'lı çalışanlar yararlandı. 2023 yılında emekli olan 2 milyon 193 bin kişinin yaklaşık 1 milyon 925 bini SSK'lıydı.

Bakan Göktaş açıkladı! Ulusal Vefa Programı'nın Bütçesi Artırıldı Bakan Göktaş açıkladı! Ulusal Vefa Programı'nın Bütçesi Artırıldı

EYT Düzenlemesi: Sonuçları ve İstatistikler

Yaklaşık bir yıl önce kabul edilerek yürürlüğe giren emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesiyle, 8 Eylül 1999 tarihinden önce çalışanlar emeklilik hakkı kazanmıştı. Düzenlemenin yürürlüğe girmesinin ardından, SGK'nın 2023 yılı istatistikleri de açıklandı. Buna göre, SSK kapsamında 1 milyon 925 bin, BAĞ-KUR kapsamında 183 bin, Emekli Sandığı kapsamında da 86 kişiye yaşlılık aylığı bağlandı. Toplamda, yaşlılık aylığı bağlanan kişi sayısı 2 milyon 193 bin 791 oldu.

İhlas Haber Ajansı'na açıklamalarda bulunan Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karakaş, en az memur kesiminin emekli olduğunu belirtti.

"EYT'li Emeklilerin Sayısı ve Dağılımı"

Karakaş'a göre, 2023 yılı sonu itibariyle 2 milyon 193 bin kişi emekli oldu. Ancak, bu kişilerin tamamının EYT'li olmadığına dikkat çekiyor. Önceki yıllara bakıldığında, genel olarak 380 bin ile 440 bin arası emekli olduğu göz önüne alındığında, 2023 yılında emekli olanların 1 milyon 750 bin ile 1 milyon 800 bin arasının EYT'li olduğu tahmin ediliyor.

"SSK'lıların Çoğunlukta Olduğu Grup"

EYT düzenlemesiyle emekli olanların çoğunun SSK'lı olduğunu belirten Karakaş, SGK verilerine göre 1 milyon 925 bin SSK'lı emekli olduğunu vurguladı. Bağ-Kur ve memurların emeklilik durumlarına ilişkin de bilgi veren Karakaş, Bağ-Kur'lardaki emekliliklerin prim borçları nedeniyle gerçekleşmediğini, memurların ise çeşitli nedenlerle emekli olmaya sıcak bakmadığını ifade etti.

Karakaş, Bağ-Kur SSK prim eşitlemesi ile Bağ-Kur'luların emekli sayısının artacağını da ekledi.

"En Az Yararlanan Grup: Memurlar"

EYT düzenlemesinden en az yararlanan kesimin memurlar olduğunu söyleyen Karakaş, memurların neredeyse EYT'den emekli olmadığını belirtti. Memurların emeklilik süreçlerini etkileyen faktörleri sıralayan Karakaş, bu durumun memurlar için cazip olmadığını dile getirdi.

"Gelecekte Beklenenler: EYT'lilerin Artışı"

Karakaş'a göre, 2025 Ocak ayına kadar 1 milyondan fazla EYT'linin daha emekli olabileceği öngörülüyor. Bu artışın nedenlerini açıklayan Karakaş, SSK'lı EYT'lilerin sigortalılık sürelerinin dolmasıyla, memurlara 3600 ek gösterge verilmesi ve Bağ-Kur prim indirimi gibi düzenlemelerin etkili olacağını belirtti.

Kaynak: İHA