Evleneceğiniz ya da evlilik için izin belgesi alacağınız belediyenin nikah için hangi belgeleri istediğini öğrenmek önemlidir. Bunun için internet sitelerini veya doğrudan evlendirme dairesini ziyaret edebilirsiniz. Hangi belgelerin gerektiği belediyeden belediyeye farklılık gösterebilir.

Hangi Belgeden Sorumlu Olmalısınız?

Evlilik izin belgesi alınacak olan belediye oldukça kritiktir. Çünkü evlilik başvurusu, ikamet ettiğiniz belediyenin evlendirme dairesine yapılır. Dolayısıyla, hangi belgelerin gerekli olduğunu öğrenmek için çiftlerden birinin ikamet ettiği belediyeye başvurmak gerekir.

Gazipaşa'da hasat öncesi pestisit denetimleri devam ediyor Gazipaşa'da hasat öncesi pestisit denetimleri devam ediyor

Gerekli Belgeler Nelerdir?

Genellikle, nikah için istenen belgeler arasında vesikalık fotoğraf (sayısı değişebilir), kimlik fotokopisi (yenilenme süresi 10 yılı aşmamalıdır), ve aile hekiminden alınacak bir sağlık raporu bulunmaktadır. Bu belgeler, ikamet edilen belediyeye sunulacaktır, nikah orada yapılacak olsa da yapılmasa da.

Sağlık Raporu Detayları

Sağlık raporu, diğer belgelerden farklı olarak daha önemlidir. Çiftlerin aile hekimine beraber gitmesi gerektiği söylense de, bu durumda dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunmaktadır. Eğer çiftler aynı belediyeye bağlı lokasyonda yaşayıp aynı aile hekimine sahipse doğru olan budur. Ancak, farklı belediyelere bağlıysalar ve aile hekimleri farklıysa, her biri kendi aile hekimine başvurmalıdır.

Sağlık Raporu Süreci Nasıl İşliyor?

Aile hekimi, çiftin her birinden kan testi ve akciğer grafisi isteyecektir. Bu işlemler ücretsiz olarak aile sağlığı merkezinde gerçekleştirilirken, akciğer grafisi için ise verem savaş dispanserine yönlendirilirsiniz. Bu sürecin detayları şehre göre değişiklik gösterebilir.

Nikah Başvurusu ve İzin Belgesi

Eğer çiftlerden biri bağlı olduğu belediyede nikahı kıyacaksa, işler daha basittir. Belgelerle başvurunuzu yapar, nikah tarihini ve salonunu belirler, işleminizi tamamlarsınız. Ancak, farklı bir belediyede nikah kıyacaksa işler biraz karmaşıklaşır. İzin belgesi, başvurulan belediye tarafından verilir ve 6 ay süreyle geçerlidir.

Soyadı Kullanımı İstemi

Eşinizin kendi soyadını da kullanmak istemesi durumunda, başvuru sırasında bizzat kendisi de orada bulunmalıdır. Bu, dilekçe alınması ve soyadı değişikliği için başvurunun ıslak imzalı olarak alınması gerektiğinden önemli.

Kaynak: Haber Merkezi