Ev sahipleri, kira bedelini yükseltme konusunda yeni yöntemler arayışında. Yüzde 25 zam sınırının yeterli olmadığını düşünen ev sahipleri, geçen iki yıl içinde düşük buldukları kira rakamları için 'kira tespit' davaları açtılar. Ancak şimdi gündemde olan yeni bir yaklaşım ise 'kira uyarlama' talepleri.

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, tespit davalarının 5 yılı dolduran kiracılara açılabildiğini belirten hukukçular, son dönemde 'uyarlama davası' talebinin arttığını ifade etti. Bu durumda, ev sahipleri 1-2 yıl süreyle kiracı olanlar için kira bedelinin yeniden belirlenmesini istiyorlar.

S&P'den faiz raporu: Beklenti sabit kaldı S&P'den faiz raporu: Beklenti sabit kaldı

Konut (1)-1

Ancak uzmanlar, kiranın düşük kalması nedeniyle açılan her uyarlama davasının kabul edilmeyeceğini vurguluyor. Ev sahibinin öngörülemeyen gerekçeler sunması gerektiğini belirten uzmanlar, bu konuda önemli bir kriterin beklenmedik bir gelişmenin ve kiranın düşük kaldığının ispatlanması olduğunu ifade ediyorlar.

Gayrimenkul hukuku uzmanı avukat Hikmet Güngör, konuyla ilgili olarak, "En önemli husus şu; beklenmedik bir gelişme olduğunun, kiranın düşük kaldığının ispatlanması gerekir. Yapılan düzenleme nedeniyle dava açılmadan önce arabulucuya gidilmesi şart. Eğer uzlaşma olmazsa dava süreci başlar" diyor.

Kaynak: Haber Merkezi