Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kira zammında yüzde 25 sınırının uzatılmayacağı sinyalini verdi. Bakan Şimşek'in bu açıklamasının ardından 1 Temmuz sonrası için hazırlıklar başladı. Ev sahipleri, kira artışında yüzde 25 sınırının kalkmasıyla boş dairelerini kiralamaya başlamayı planlıyorlar. Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER) Başkanı da kirada yüzde 25 sınırının kaldırılmasının fiyatları nasıl etkileyeceğini değerlendirdi.

Maliye Bakanlığından CHP Genel Başkan Yardımcısı Yavuzyılmaz'a yalanlama Maliye Bakanlığından CHP Genel Başkan Yardımcısı Yavuzyılmaz'a yalanlama

Kiralama Sektöründe Beklentiler

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, kira artışında yüzde 25 sınırına ilişkin, "Devam etmesi için bir sebep görmüyorum, etmemesi gerektiğini düşünüyorum. Devam etmesi yönünde de yapılan bir çalışma yok" açıklamasını yaptı. Bakan Şimşek'in bu açıklamasıyla birlikte 1 Temmuz tarihi kritik bir hal aldı. Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER) Başkanı Neşecan Çekici, yüzde 25 kira zammı sınırına ilişkin, "Yüzde 25’in normal bir orana dönmesi, enflasyon oranı veya üzerinde bir seviyeye gelmesi dengeleri oluşturacak ve olumlu etkileyecektir" dedi.

Ev sahipleri 1 Temmuz'u bekliyor: Kirada yüzde 25 tartışması hala sürüyor!

Kiralama Oranlarının Değerlendirilmesi

Çekici, yüzde 25 kira artış oranının düşük kaldığını belirterek, "Bunun kalkması çok olumlu etkileyecektir. Gayrimenkul konut tarafında satışların önemli ölçüde azalması, yüzde 25’lik kira artışı ile yetinmeyen kesimin evlerini boş tutmasına veya yeni evler satın almamasına yol açtı. Yüzde 25’in normal bir orana dönmesi, enflasyon oranı veya üzerinde bir seviyeye gelmesi dengeleri oluşturacak ve olumlu etkileyecektir" şeklinde konuştu.

Faizlerin Etkisi ve Sektöre Yansımaları

Politika faizi ile gayrimenkul sektörünün ters orantı halinde olduğunu dile getiren Çekici, “Faizler arttıkça sektöre olan talep oldukça düşer. Mevduat ve diğer yatırım enstrümanlarına ilgi artar. Konut alımı ve davranış modeli bir miktar beklemeye alınır. Bir taraftan faiz oranlarının yükselmesi, kredi faiz oranlarının proje finansmanını veya bireysel kredi kullanımlarını da olumsuz etkilediği için bizim piyasamız için çok doğrusal bir oran getirmiyor” şeklinde konuştu.

Ev sahipleri 1 Temmuz'u bekliyor: Kirada yüzde 25 tartışması hala sürüyor!

Yatırımcıların Karşılaştığı Riskler

Faiz artışlarının gayrimenkul sektörünü olumsuz etkilediğini belirten Çekici, "Maliyetler çok yüksek. Enflasyonist bir ortam var. Döviz stabil ama beklentileri olanlar dövize de yatırım yapıyor. Konut piyasası geçtiğimiz yıllara göre daha stabil ve durgun. Bunun biraz hareketlenmesi gerekiyor. Çünkü dünya ve Avrupa’daki birinci pazar. OECD ülkelerine göre Amerika’dan sonraki ikinci pazar. Çok ciddi bir talep var, çok ciddi bir ihtiyaç var. Bu talebi de körükleyen bir arzın olması gerekir. Arzda oldukça düşük saydığımız sebeplerden öngörülemeyen maliyetler bunun bir kısmını oluşturuyor. Riskler yatırımcının frene basmasına neden oluyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA