Türkiye’nin vergi rekortmenleri her yıl açıklanacak Türkiye’nin vergi rekortmenleri her yıl açıklanacak

Avrupa İstatistik Ofisi, Avrupa Birliği (AB) ve Avro Bölgesi'nin 2024 yılının ilk çeyreğine ilişkin önemli ekonomik verileri güncelledi. Yayınlanan verilere göre, Avro Bölgesi'nde ekonomik büyüme, mevsimsellikten arındırılmış Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) açısından olumlu bir ivme gösterdi.

Avro Bölgesi'nde GSYH Artışı

2024'ün ilk çeyreğinde Avro Bölgesi'nde mevsimsellikten arındırılmış GSYH, geçen yılın son çeyreğine göre %0,3 artış gösterdi. Ayrıca, yıllık bazda GSYH'deki artış %0,4 olarak kaydedildi. Bu veriler, Avro Bölgesi ekonomisinin istikrarlı bir şekilde toparlandığını gösteriyor.

AB Genelinde Ekonomik Durum

AB genelinde ise mevsimsellikten arındırılmış GSYH, bir önceki çeyreğe göre %0,3 artarken, yıllık bazda ise %0,4'lük bir artış kaydedildi. Bu veriler, AB ekonomisinin de istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ettiğini göstermektedir.

Ülkelere Göre Performans

Avro Bölgesi'nde en büyük ekonomilere sahip ülkeler arasında İspanya, %0,7'lik bir büyüme ile ilk çeyrekte en güçlü performansı sergileyen ülke oldu. Almanya ve Fransa %0,2, İtalya ise %0,3'lük bir büyüme kaydetti.

Kaynak: AA