Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) Eskişehir İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, Sarıcakaya, Mihalgazi ve Tepebaşı ilçelerini kapsayan bölgede yapılmak istenen altın gümüş madeni projesine ilişkin endişelerini dile getirdi. 5 Ocak'ta Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) başvurusunun iptal edilmesine rağmen bölgede yapılan sondaj çalışmalarıyla ilgili kaygılarını dile getiren Süllü, özellikle Erzincan İliç'teki maden faciasının bölge halkında büyük endişe yarattığını belirtti.

Eskişehir'deki Altın Madeni Çed Başvurusu Iptal Edildi Ama Çevre Zararı Büyük! Result

Bölgede Endişeler Arttı

Süllü, bölge halkının yaşadığı endişeyi dile getirerek, Erzincan İliç'teki maden faciasının ardından telefonlarının susmadığını ve halkın bu konuda oldukça tedirgin olduğunu ifade etti. Ayrıca, bölgedeki ağaç kesimlerinin ve sondaj faaliyetlerinin endişe verici boyutlara ulaştığını belirterek, ÇED başvurusunun iptal edilmesine rağmen bölgede faaliyetlerin devam etmesine dikkat çekti.

Hindistan’dan Türk tersanesine kötü haber Hindistan’dan Türk tersanesine kötü haber

Eskişehir'deki Altın Madeni Çed Başvurusu Iptal Edildi Ama Çevre Zararı Büyük! (4) Result

Maden Arama Faaliyetleri 

2019 yılında bölgede yapılan ağaç kesimi ihbarlarının ardından bölgeye gittiklerinde ciddi tahribatlarla karşılaştıklarını belirten Süllü, bölgede yapılan altın madeni arama çalışmalarına ilişkin uyarılarda bulunmuştu. ÇED başvurusunun iptal edilmesine rağmen bölgede faaliyetlerin sürdüğünü gözlemlediklerini aktaran Süllü, söz konusu faaliyetlerin çevreye ve halkın sağlığına olası zararlarına dikkat çekti.

Eskişehir'deki Altın Madeni Çed Başvurusu Iptal Edildi Ama Çevre Zararı Büyük! (2) Result 1

ÇED Başvurusu İptali ve Cengiz Holding İlişkisi

Özellikle ÇED başvurusunun iptal edilmesinin ardından bölgede yapılan faaliyetlerde Cengiz Holding'in etiketlerine sıkça rastlandığını belirten Süllü, söz konusu şirketin bölgedeki maden arama faaliyetlerinde etkin rol oynadığını vurguladı. Ayrıca, bölgedeki maden arama faaliyetlerinde TÜPRAG adlı Kanadalı şirketin de rol aldığını belirterek, bu şirketin Türkiye genelinde kaçak sondajlarla gündeme geldiğini ifade etti.

Eskişehir'deki Altın Madeni Çed Başvurusu Iptal Edildi Ama Çevre Zararı Büyük! (3) Result

Süllü'nün Çağrısı

Süllü, çevre duyarlılığı ve siyasi sorumluluk konularında tüm adaylardan açıklama beklediklerini dile getirerek, özellikle AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı'nın bu konuda ne düşündüğünü açıklamasını istediklerini belirtti. Ayrıca, yerel yönetimlerin çevre koruma konusundaki önemine vurgu yaparak, bölgedeki maden arama faaliyetlerinin durdurulması için tüm tarafları duyarlı olmaya çağırdı.

Erzincan'da Altın Madeni Sahasından Gelişme: Bir Ay Sonra İşçilerin İzi Bulundu Erzincan'da Altın Madeni Sahasından Gelişme: Bir Ay Sonra İşçilerin İzi Bulundu

Eskişehir'deki Altın Madeni Çed Başvurusu Iptal Edildi Ama Çevre Zararı Büyük! Result

Kaynak: ANKA