Eskişehir Valisi Hüseyin Aksoy'un imzasıyla alınan karar doğrultusunda, Eskişehir genelindeki ormanlık alanlara 1 Temmuz ile 15 Eylül tarihleri arasında girişler yasaklandı. Kararın temel nedeni, mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları ve artan nüfus hareketliliğinin potansiyel orman yangınları riskini artırması olarak açıklandı.

Eskişehir'de ormanlara giriş yasaklandı

Adana'da kanalda yüzen çocukları tek tek çıkardı Adana'da kanalda yüzen çocukları tek tek çıkardı

Yasağa, orman parkları (resmi mesire yerleri), milli park ve tabiat parkı alanları ile görevliler, arıcılar, çobanlar ve izinli av turizmi organizasyonları gibi belirli istisnalar dışında kalan herkes dahil edildi. Ayrıca, ormanlık alanlarda piknik yapmak serbest olacak ancak akşam saat 20.00 ile sabah saat 09.00 arasında kontrollü ateş yakılması yasaklanacak.

Eskişehir'de ormanlara giriş yasaklandı

Uygulamayı Orman Teşkilatı, kolluk kuvvetleri ve köy muhtarları denetleyecekler. Yasaklara uymayanlar hakkında adli işlem ve para cezası uygulanacak.

Eskişehir'de ormanlara giriş yasaklandı

Alınan kararla girişin yasak olmadığı yerler ise şöyle;

Çatacık İşletme Müdürlüğü, Türkmenbaba İşletme Şefliği, Sakarıılıca Konaklamasız Orman Parkı, Şoförler Çeşmesi Konaklamasız Orman Parkı, Çatacık Yürüyüş yolu Ekoturizm Alanı, Eskişehir İşletme Müdürlüğü, Eskişehir İşletme Şefliği, Kocakır Konaklamasız Orman Parkı, Eskişehir Konaklamasız Orman Parkı, Eskişehir Ekoturizm Alanı, Eskişehir Kocakır Terapi Ormanı Ekoturizm Alanı, Eskişehir Hippoterapi Ekoturizm Alanı, Eskişehir İşletme Müdürlüğü, İnönü İşletme Şefliği; Fidanlık Konaklamasız Orman Parkı, İnönü C Tepesi Konaklamasız Orman Parkı, Eskişehir İşletme Müdürlüğü, Kirazlı İşletme Şefliği; Akpınar Konaklamasız Orman Parkı, Eskişehir İşletme Müdürlüğü, Kalabak İşletme Şefliği, Şelale Konaklamasız Orman Parkı, Mihalıççık İşletme Müdürlüğü, Çatacık İşletme Şefliği; Çatacık Konaklamasız Orman Parkı, Mihalıççık İşletme Müdürlüğü, Mihalıççık İşletme Şefliği; Kalburcu Konaklamasız Orman Parkı; Seyitgazi İşletme Müdürlüğü, Çifteler İşletme Şefliği; Han Konaklamasız Orman Parkı, Eskişehir Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü kontrolünde olan Musaözü Tabiat Parkı, Yunus Emre Tabiat Parkı.

Kaynak: Haber Merkezi