Eskişehir Kadın Savunma Ağı üyeleri, İstanbul Bağcılar'da ses yalıtımlı odada çocuklara yönelik yaşanan cinsel istism*rın ardından açıklamalarda bulundu. Ağ Sözcüsü Sibel Gündüz Koca, Türkiye'de artan çocuk istism*rı vakalarına dikkat çekerek, önleyici tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı.

Çaldığı ATV ile şehir turu attı! 3'üncü hırsızlığında yakalandı Çaldığı ATV ile şehir turu attı! 3'üncü hırsızlığında yakalandı

Eskişehir Kadın Savunma Ağı adına konuşan Sibel Gündüz Koca, çocuk haklarının korunması ve istism*rın önlenmesi için etkili adımların atılması gerektiğini belirtti. Koca, özellikle çocukların ve kadınların yasal korumaya ihtiyaç duyduğunu vurgulayarak, hükümetin bu konuda daha etkin politikalar izlemesi gerektiğini dile getirdi.

Suçlular Cezalandırılmalı, Önleyici Politikalar Oluşturulmalı

Çocuk istism*rının önlenmesi ve suçluların cezalandırılması için önleyici politikaların oluşturulması gerektiğine dikkat çekildi. Ayrıca, eğitim politikalarının da Çocuk Hakları Sözleşmesi çerçevesinde şekillendirilmesi gerektiği vurgulandı.

Gerici Politikalara Rağmen Çocuklar Susmuyor

Siyasi iktidarın çocuk istism*rını önlemek yerine ideolojik görüşlerini dayattığına dikkat çekilirken, güçlendirici ve hak temelli eğitimlerin yaygınlaştırılması gerektiği vurgulandı. Çocukların seslerinin duyulması ve haklarının korunması için daha etkin tedbirler alınması gerektiği ifade edildi.

Kaynak: ANKA