Ermenistan'da hükümetin 4 köyü Azerbaycan'a iade etme kararı halk arasında öfkeye neden oldu. Bunun sonucunda bir grup Ermeni, Tavuş ilinin Kirants köyü yakınlarında protesto düzenledi. Çıkan arbedede 2 polis memuru ve 3 sivil yaralandı. Yetkililer, protestocuların araba lastiklerini ateşe verdiğini ve polise taş attığını bildirdi.

Hükümet Kararı Sokakları Hareketlendirdi

Ermenistan'da, Azerbaycan ile sınır belirleme komisyonlarının 19 Nisan'da yaptığı toplantıda alınan karar sonrasında hükümetin 4 köyü Azerbaycan'a iade etme planı açıklanmıştı. Kararın ardından ülke genelinde protestolar baş gösterdi. Kirants köyü yakınlarında gerçekleştirilen gösterilerde, protestocular yolları kapattı ve bölgede patlama sesleri duyuldu.

Ermeni Soruşturma Komitesi'nden Açıklama

Ermeni Soruşturma Komitesi'nin yaptığı açıklamaya göre, dün akşam saatlerinde meydana gelen protestolarda çıkan olaylar sırasında 2 polis memuru ve 3 sivil yaralandı. Komite, olaylara katılan protestocuların kimliklerini belirlemek için gerekli çalışmalara başladıklarını duyurdu.

İspanya-Arjantin Arasında Diplomatik Kriz: Milei, Sanchez'in Eşine 'Yolsuzluk' Suçlamasında Bulundu İspanya-Arjantin Arasında Diplomatik Kriz: Milei, Sanchez'in Eşine 'Yolsuzluk' Suçlamasında Bulundu

Sınır Belirleme Sürecinde Gerginlik Sürüyor

Ermenistan'ın 1990'larda işgal ettiği 4 köyün Azerbaycan'a iadesi için alınan karar, sınır belirleme sürecinde gerginliğin artmasına neden oldu. Bu köylerin iadesi, iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni bir gerilim dalgası yarattı. Protestoların devam edip etmeyeceği ve olayların şiddetinin artıp artmayacağı konusunda gözler yetkililerde.

Kaynak: İHA