AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen "Yüzyılın Dönüşümü İstanbul Programı"nda açıklamalarda bulundu. Erdoğan, konuşmasına Irak'ın kuzeyinde düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden askerlere Allah'tan rahmet dileyerek başladı.

Ardından İstanbul'da başlatılan kentsel dönüşüm sürecine odaklanan Erdoğan, "Toplamda 350 bin konut yapımını hedefliyoruz. Her bağımsız bölüm için 1.5 milyon TL destek vereceğiz. Bunun 100 bin lirası kira desteği olmak üzere 800 bin lirası hibe, 700 bin lirası çok uygun şartlarda kredi şeklinde verilecek" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, deprem konusuna da vurgu yaparak, "Depremi önceliklerimizin en başına almamız gerekiyor. Marmara'da yakın dönemde olan depremler daha hızlı olmamız gerektiğini gösteriyor. Hazırlık yapmak tercihten öte zorunluluktur" dedi. Son olarak, önümüzdeki yerel seçimlere değinen Erdoğan, "İstanbul'dan başka yeri gözü görmeyecek, tüm kalbiyle bu şehri sevecek adayımızı yakında açıklayacağız" şeklinde konuştu.

Meslek odaları bir bir kaybediliyor Meslek odaları bir bir kaybediliyor

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekildedir:

  • Irak'ın kuzeyinde gerçekleşen saldırılarda şehit olan askerlere Allah'tan rahmet diliyorum.
  • İstanbul'da Yüzyılın Dönüşümü projesine başlanıyor. Toplamda 350 bin konut yapımını hedefliyoruz.
  • Yarısı Bizden Kampanyası ile her bağımsız bölüme 1.5 milyon TL destek verilecek, bunun 100 bin lirası kira desteği, 800 bin lirası hibe, 700 bin lirası uygun kredi şeklinde olacak.
  • İstanbul'da başlatılan kentsel dönüşüm süreci için imza, yıkım, ve yapım aşamalarına başlanacak.
  • Ülkemizin deprem riski bulunan topraklarının yüzde 66'sında hazırlıklı olmamız gerekiyor.
  • Son bir asırda 6 ve üzeri 230'dan fazla depreme maruz kaldık. 6 Şubat depremlerinin maliyeti 104 milyar dolardan fazla.
  • Kentsel dönüşüm ihtiyacının başında İstanbul geliyor. 600 bin bağımsız bölüm acilen dönüştürülmeli.
  • Kentsel Dönüşüm Yasası ile 480 milyar lira kaynak harcandı, 400 bin bağımsız bölümün dönüşümü devam ediyor.
  • 31 Mart seçimleri çok önemli. İstanbul'un eser ve hizmet özleminin son bulması için İstanbul'a kendini vakf edecek adayımızı yakında açıklayacağız.
Kaynak: Haber Merkezi