Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Kabine toplantısı sona erdi. Toplantı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde saat 16.30'da başladı ve yaklaşık 3 buçuk saat sürdü.

Toplantının gündeminde öğretmen atamaları, emekliler ve dar gelirliler için atılacak adımlar, bütçe açığının kapatılması ve kamuda tasarruf gibi konular yer aldı. Terörle mücadele, İsrail-Filistin savaşına müdahale ve İsrail’le ihracatın kesilmesinin ekonomiye etkileri de görüşülen başlıklar arasında bulunuyordu. Özellikle öğretmen atamaları, Kabine'nin en önemli maddesi olarak öne çıktı.

Serdar Ortaç neden Ahmet Kaya'ya çatal fırlattı? Serdar Ortaç'tan Şok Açıklama Serdar Ortaç neden Ahmet Kaya'ya çatal fırlattı? Serdar Ortaç'tan Şok Açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine sonrası yaptığı açıklamada, Türkiye'nin iç ve dışında Yüzyılın Vizyonu'nu hayata geçirme azmiyle çalışmaya devam ettiğini belirtti. Milli savaş uçağı Kaan'ın ikinci defa gökyüzüyle buluşmasını ve Savunma Sanayii Başkanlığı'nın başarısını tebrik etti. Ayrıca, Gaziantep'te meydana gelen minibüs kazasında hayatını kaybedenlere başsağlığı diledi.

Erdoğan, dış politikada seçimler nedeniyle ertelenen ziyaretlere ve kabullere ağırlık verdiklerini söyledi. Afrika'daki kardeş ülkelere sağlanan destekten ve eğitim-kültür alanında yapılan iş birliğinden bahsederek, Türkiye'nin diplomasi, ekonomi ve eğitim alanlarında büyük kazanımlar elde edebileceğini vurguladı.

Irak Ziyareti ve PKK Açıklaması

Erdoğan, 13 yıl aradan sonra gerçekleştirdikleri Irak ziyaretinin önemine değindi. Iraklı yetkililerle yapılan görüşmelerde ticaret anlaşmalarının güçlendirilmesi ve terörle mücadele konularının ele alındığını belirtti. PKK'nın Türkiye ve Irak için tehdit oluşturduğunu vurgulayarak, terörle mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğini ifade etti.

AB ve Türkiye İlişkileri

Almanya Cumhurbaşkanı'nın resmi ziyareti sırasında AB ile Türkiye arasındaki ilişkilerin ele alındığını belirten Erdoğan, ticaret hacminin artırılması ve yabancı düşmanlığının engellenmesi gerektiğini dile getirdi. Türkiye'nin AB ülkeleri ile ilişkilerini geliştirmeye istekli olduğunu ifade ederek, Avrupa Birliği'nin Türkiye'yi dışlamaktan vazgeçmesi gerektiğini söyledi.

Ateşkes Çağrısı

Erdoğan, Hamas'ın ateşkesi kabul etmesinden memnuniyet duyduklarını belirterek, aynı adımı İsrail'den de beklediklerini söyledi.

Kaynak: Haber Merkezi