Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), BOTAŞ İletim Şebekesi İşleyiş Düzenlemelerine İlişkin Esaslarda (ŞİD) değişiklik yaparak iletim şebekesi üzerinden doğal gaz taşınmasıyla ilgili tarafların hak ve yükümlülüklerini belirlemiştir. Bu değişiklik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Danıştay Başkanı'nın acı günü! Ablası toprağa verildi Danıştay Başkanı'nın acı günü! Ablası toprağa verildi

Evinde cam balkonu olanlar dikkat! Yargıtay cezayı açıkladı Evinde cam balkonu olanlar dikkat! Yargıtay cezayı açıkladı

Yapılan değişiklikle birlikte, her bir giriş ve çıkış noktası için ayrılan taşıma kapasitesi üzerinde düzenlemeler yapılmıştır. Taşıtanın herhangi bir günde bir giriş noktasında teslim edebileceği veya bir çıkış noktasında teslim alabileceği doğal gaz miktarının azami sınırını belirten rezervasyon miktarı için kullanılan formül güncellenmiştir. Bu rezervasyon miktarını ifade eden azami günlük kapasiteye ilişkin teminat tutarı da belirlenmiştir.

Ayrıca, EPDK'nin aldığı karar kapsamında "Ana Çıkış Noktası" ve "Gaz Kullanım Eşiği" tanımlarında düzenlemeler yapılmıştır. Bu değişikliklerle birlikte, doğal gaz iletim şebekesi üzerinden yapılan taşımalara ilişkin kriterler ve tanımlar güncellenerek daha spesifik hale getirilmiştir. Bu düzenlemelerin amacı, sektördeki taraflar arasında daha şeffaf bir iletişim ve işleyiş sağlamak olarak öne çıkmaktadır.

Kaynak: Haber Merkezi