Endonezya'nın Sulawesi Adası'nda faaliyet gösteren Endonezya Tsingshan Paslanmaz Çelik (ITSS) firmasına ait bir nikel tesisinde meydana gelen patlamada, 13 kişi hayatını kaybederken, 38 kişi yaralandı.

Sulawesi Adası'nda bulunan ITSS'nin nikel tesisinde bugün meydana gelen patlamada, 13 kişi hayatını kaybederken, 38 kişi de yaralandı. Patlamanın, işçilerin yerel saatle 05.30'da fırını onardıkları ve plakaları yerleştirdikleri sırada meydana geldiği belirtildi. Hayatını kaybeden 8 işçinin Endonezyalı, 5'inin ise Çinli olduğu açıklandı. Endonezya Morowali Endüstri Parkı (IMIP) yöneticileri tarafından yapılan açıklamada, patlamanın ilk incelemelere göre fırında biriken bir miktar sıvının neden olduğu ifade edildi. İlk patlamanın ardından tesisin içinde çok sayıda oksijen tüpü bulunması nedeniyle başka patlamaların da meydana geldiği aktarıldı. Patlamanın ardından çıkan yangın yerel saatle 09.10'da söndürüldü.

Olayla İlgili Soruşturma Başladı, Mağdurların Tedavi Masrafları Karşılanacak

Olayla ilgili soruşturmanın taraflarla koordinasyon içinde devam ettiği ve mağdurların tüm tedavi masraflarının karşılanacağı belirtildi. Endonezya Morowali Endüstri Parkı, patlamanın işçilerin güvenliği açısından alınan önlemleri de değerlendireceğini açıkladı.

Kaynak: İHA