Endonezya'nın Açe bölgesi açıklarında Arakanlı mültecileri taşıyan teknenin alabora olması sonucu facia yaşandı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) tarafından yapılan açıklamada, çarşamba günü yaşanan kazada 76 Arakanlı mültecinin öldüğü veya kaybolduğu belirtildi. En az 151 kişinin bulunduğu teknedeki 75 kişinin kurtarıldığı belirtilen açıklamada, ölü sayısının doğrulanması halinde bu sayının Arakanlıların bu yıl içinde yaşadığı en büyük can kaybı sayısı olacağı kaydedildi. BM açıklamasında, kurtarılan mültecilerin sağlık durumunun iyi olduğu ifade edildi.

Sakarya'da Besi Çiftliğinde Yangın: Kurbanlık Büyükbaş Hayvanlar Telef Oldu Sakarya'da Besi Çiftliğinde Yangın: Kurbanlık Büyükbaş Hayvanlar Telef Oldu

A W168363 04

Yardım Çağrısı ve Kurtarma Operasyonları

Çarşamba günü alabora olan teknenin üstünde yardım bekleyen Arakanlı mültecilere ilk olarak balıkçılar ulaşmış, bölgede daha sonra arama kurtarma operasyonu başlatılmıştı. Myanmar'da baskıdan kaçarak Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanlar, Endonezya'ya ulaşabilmek için teknelerle denize açılıyor.

A W168363 01

Kaynak: İHA