Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) tarafından açıklanan mayıs ayı enflasyon verilerini bekliyordu. ENAG, bağımsız ekonomistler ve akademisyenlerin katılımıyla oluşturulan bir grup olarak, mayıs ayı enflasyon araştırmasının sonuçlarını paylaştı. ENAG'ın verilerine göre, Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) mayıs ayında %5,66 oranında bir artış gösterdi. Ayrıca, E-TÜFE'nin son 12 aylık artışı %120,66 olarak gerçekleşti.

Nisan Ayı Karşılaştırması

ENAG'ın önceki aya ilişkin verileri de göz önünde bulundurulduğunda, nisan ayı ile karşılaştırıldığında enflasyonun hafif bir artış gösterdiği görülüyor. Nisan ayında ENAG tarafından açıklanan enflasyon oranı %5,02 idi ve E-TÜFE'nin son 12 aylık artışı ise %124,35 olarak kaydedilmişti.

E-Ticaret sitelerinde Babalar Günü hareketliliği E-Ticaret sitelerinde Babalar Günü hareketliliği

İstanbul'da Enflasyon Durumu

İstanbul, Türkiye'nin ekonomik açıdan önemli bir göstergesi olarak dikkat çekiyor. İstanbul Ticaret Odası (İTO), kentin mayıs ayı enflasyonunu değerlendirdiğinde, perakende ve toptan fiyatlarında artış yaşandığını belirtti. Buna göre, İstanbul'da mayıs ayında perakende fiyatlar %3,59, toptan fiyatlar ise %2,59 artış gösterdi. Yıllık bazda incelendiğinde, perakende fiyatlarında artış oranı %82,20, toptan eşya fiyatlarında ise %61,21 olarak kaydedildi.

Kaynak: Haber Merkezi