Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı yüzde 24,73'lük altı aylık enflasyon oranının ardından AKP, en düşük emekli maaşı konusunda harekete geçti. Haziran ayı enflasyonu ise yüzde 1,64 olarak gerçekleşti.

Emekli Gruplarına Farklı Zamlar Yansıyacak

Bu durum, SSK ve Bağkur emeklileri için yüzde 24,73, memur emeklileri için ise toplu sözleşme gereği yüzde 19,31 zam anlamına geliyor. Ancak kök aylık uygulaması nedeniyle en düşük maaş alan yüzbinlerce emeklinin beklenen zammı tam olarak alamaması ihtimali ortaya çıktı.

Para-2

Trump'ın başkanlık şansı artınca 'ticaret savaşı' korkuları yeniden alevlendi Trump'ın başkanlık şansı artınca 'ticaret savaşı' korkuları yeniden alevlendi

Yeni Düzenleme Gündemde

Ocak 2024'ten itibaren uygulanan 10 bin lira olan "en düşük emekli maaşı" konusunda yasal bir düzenleme yapılması gündemde. Mevcut kök maaş uygulamasında bir değişiklik yapılmazsa, yaklaşık 1 milyon emekli mevcut maaşı olan 10 bin lira almaya devam edecek ve 2.7 milyon emeklinin zam oranı yüzde 24,73'ün altında kalacak.

AKP'nin Çalışmaları

AKP, bu konudaki mağduriyeti gidermek amacıyla yeni bir çalışma başlattı. Partinin iktisatçı kurmayları, en düşük emekli maaşının artırılmasına yönelik etki analizi raporu hazırladı. Çalışmalar, en düşük emekli maaşının en az 12 bin liraya çıkarılmasını öneriyor. Hazırlanan raporun AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulduktan sonra ilgili adımların atılması bekleniyor.

Paraa

AKP Sözcüsü'nden Açıklama

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, "Bu konu üzerinde çalışılıyor. Henüz kesin bir karar verilmiş değil" ifadelerini kullandı.

Para 01

Maaş Güncellemesi Bekleniyor

Mevcut durumda, Ocak 2024'ten bu yana uygulanan en düşük emekli maaşı 10 bin TL seviyesinde. Ancak kök maaşa yapılan düzenleme olmadığı sürece bu emeklilerin maaşı yüzde 24,73’lük zamma rağmen 10 bin lira olarak kalacak. Eğer “en düşük emekli maaşı”na altı aylık enflasyon farkı kadar zam yapılırsa, Temmuz 2024 itibarıyla “en düşük emekli aylığı” 12 bin 473 liraya yükselecek.

Para10

Kaynak: Haber Merkezi