İktidar, seçimlerin ardından verdiği emeklilere yönelik zam vaadini yerine getirmedi. Temmuz ayı için maaşlara %25 oranında enflasyon farkı ekleneceği duyurulmuştu. Ancak bu artış sadece kök maaşlara yapıldı.

En Düşük Emekli Maaşlarındaki Durum Nasıl?

En düşük emekli maaşı alan vatandaşların aylıkları artmadı. Yılın ilk ayında yapılan zam ise yüzde 49,25 ile sınırlı tutuldu. En düşük emekli maaşı olan 7 bin 500 lira, yüzde 33,34 oranındaki artışla 10 bin liraya çekildi.

Emekliye üçlü zam planı masada! Rakam verildi

Bayram İkramiyesi ve Maaş Ödemeleri

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'nda bulunan 16 milyonun üzerindeki emekli vatandaş, Kurban Bayramı'nda 3 bin TL ikramiye bekliyor. Emekliler, Türkiye'nin en büyük sosyal grubunu oluşturuyor. Bu nedenle emeklilerle ilgili çalışmalar, kamuoyuna sunulmaktadır.

Üçlü Zam Formülü Gündemde

Emeklilerin maaşlarını artırmak için yeni bir zam formülü tartışılıyor. Bu formüle göre, emeklilere üçlü zam yapılacak. En düşük emekli maaşı için ise 14 bin TL seviyeleri konuşuluyor.

Emekliye üçlü zam planı masada! Rakam verildi

Kurban Bayramı tatilinde otoyollardan 21 milyon 67 bin araç geçti Kurban Bayramı tatilinde otoyollardan 21 milyon 67 bin araç geçti

Enflasyon Beklentileri ve Etkileri

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs ayı enflasyon verilerini açıkladı. Emekli zammını etkileyecek son enflasyon verisi ise 3 Temmuz'da açıklanacak. Haziran ayı enflasyon verisiyle birlikte SSK, Bağkur ve memur emeklilerinin zam oranı netleşecek.

Refah Payı ve Eşit Zam Talepleri

SSK ve Bağkur emeklilerinin Temmuz ayı enflasyon artışı yüzde 26 seviyelerinde olacak. Memur ve memur emeklilerinin Temmuz artışı ise yüzde 21 olacak. Yüksek enflasyon ve fiyat artışları karşısında maaşı eriyen emekliler, enflasyon farkının yanında refah payı da bekliyor. Refah payı artışı yüzde 5 ila yüzde 15 arasında olacak. Ayrıca, SSK, Bağkur ve memur emeklilerinin zam oranlarının eşitlenmesi de gündemde.

Emekliye üçlü zam planı masada! Rakam verildi

En Düşük Emekli Maaşı Ne Olacak?

Şu anda 10 bin TL olan en düşük emekli maaşı için en güçlü senaryo, maaşın 13.500-14.000 TL aralığına yükselmesi bekleniyor.

Emekli Promosyonları

Zam dönemi yaklaşırken, bankaların emekli promosyonu yarışı da kızıştı. Zam öncesi promosyon miktarı 18 bin TL bandına yükseldi. Temmuz zammı sonrası bu rakamın 20 bin TL ve üzerine çıkması bekleniyor.

Kaynak: Haber Merkezi