Emeklilerin zam beklentilerinin karşılanmamasıyla ilgili tartışmalar devam ederken, hükümet kanadından yeni bir adım atıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Kırşehir İl Başkanlığı ziyaretinde yaptığı açıklamada, emeklilere yönelik telafi niteliğindeki adımları duyurdu.

Emeklilere Özel Kampanyalar Yolda

Bakan Işıkhan, emeklilerin yaşam kalitesini artırmayı hedeflediklerini belirterek, çeşitli kurumlarla iş birliği içinde indirimler ve kampanyalar başlatılacağını ifade etti. Bu kapsamda Işıkhan, "PTT AVM, Tarım Kredi Kooperatif Marketleri, Türk Hava Yolları, TCDD, GSM operatörleri, sinema ve tiyatrolar ile PTT Kargo gibi kurum ve işletmelerde emeklilere özel avantajlar sunulacak." şeklinde konuşmuştu.

CHP’nin "İktidar Yolunda CHP Belediyeciliği Çalıştayı" sona erdi CHP’nin "İktidar Yolunda CHP Belediyeciliği Çalıştayı" sona erdi

"Ayrıca Türkiye'nin önde gelen zincir marketleri ve giyim mağazalarında da emeklilere özel indirimler sağlayacağız" diyen Işıkhan, Belediyeler Birliği ile protokol yaparak emeklilere ücretsiz kültür turları düzenleneceğini bildirdi. Bakan, emeklilere yönelik birçok imtiyazı kamuoyuyla paylaşacaklarını da vurguladı.

tiyatro-1

58 İlde Sahne Yok

Bakan Işıkhan'ın açıklamalarının ardından tiyatro olanaklarına ilişkin detayları incelendi ve bu konuda da sınıfta kaldık. Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre, Türkiye genelinde toplam 43 tiyatro sahnesi bulunuyor. Ancak bu sahnelerin neredeyse yarısı sadece Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerde yer alıyor. Ülkenin 58 ilinde ise hiçbir tiyatro sahnesi bulunmuyor.

2018 verilerine göre, DT dahil olmak üzere yalnızca bir tiyatro salonu olan iller arasında Aksaray, Ardahan, Batman, Bayburt, Bilecik, Erzincan, Hakkâri, Karaman, Kilis, Kırıkkale, Niğde, Siirt, Çankırı ve Şırnak yer alıyor.

Tiyatroda Sınıfta Kaldık

Ülke genelinde tiyatro salonu sayısında azalma gözlenirken, bazı illerde tiyatro izleyici sayısının sıfıra indiği ortaya çıktı. 2017 yılında 783 tiyatro salonunun bulunduğu Türkiye'de, bir yıl sonra 47 salonun kapanmasıyla bu sayı 736'ya düştü. Ardahan, Bilecik, Erzincan ve Şırnak gibi illerde ise tiyatro izleyici sayısı tamamen sıfıra indi tüm bunlar göz önunde bulundurulduğunda 'telafi' niteliğindeki adımların emeklilerin yaşam kalitesini ne kadar arttıracağı merak ediliyor.

Kaynak: TAYFUN AKYATAN