Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 2024 Emekliler Yılı kapsamında bakanlığa ait trenlerde emeklilere yönelik önemli avantajlar sunulacağını duyurdu. Bakan Uraloğlu, Ramazan Bayramı'na özel olarak demiryollarında bir dizi tedbir alındığını belirtti.

"Emeklilere Yüzde 10 İndirim Uygulanacak"

Ulaşımın temel ihtiyaçlardan biri olduğunu vurgulayan Uraloğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2024'ü "Emekliler Yılı" ilan ettiğini hatırlatarak, "Emeklilerimizin ikinci yaşamlarında fiziksel, ruhsal sağlıkları ve sosyal, kültürel zenginleşmelerine destek olmak için yerel ve merkezi kaynakları seferber ediyoruz. Bu kapsamda, emeklilerimizin ekonomik, konforlu ve rahat bir şekilde seyahat etmelerini sağlamak için yüksek hızlı, anahat ve bölgesel trenlerde yüzde 10 indirim uygulamasını başlatıyoruz. Böylece emeklilerimizin ulaşım ihtiyacına katkı sağlarken seyahatlerini teşvik etmeyi amaçlıyoruz" dedi.

Yaklaşık 85 milyon nüfusa sahip Türkiye'de emekli nüfusunun yaklaşık 16 milyona ulaştığını belirten Uraloğlu, "Emeklilerimiz, Türkiye'nin emektarlarıdır. Ülkemizin ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasına katkı sağlamış, tecrübelerinden yararlandığımız önemli bir kesimdir. İkinci baharlarında rahat etmelerini sağlamak için yerel yönetimlerle koordinasyon içinde en iyi uygulamaları hayata geçirmeye çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

"Bayram ve Ara Tatil İçin Özel Seferler ve Kapasite Artışı"

2024'ün sadece "Emekliler Yılı" değil aynı zamanda "Demiryolu Yılı" olduğunu belirten Uraloğlu, şu açıklamalarda bulundu: "Ülkemizin dört bir yanında başlattığımız demiryolu seferberliğiyle yüksek hızlı ve hızlı demiryolu hatları inşa ediliyor, mevcut sistem iyileştiriliyor, milli ve yerli demiryolu sanayimiz gelişiyor. TCDD Taşımacılık A.Ş., 2023'te 255 milyon yolcu taşıdı ve talep giderek artıyor. Bu dönemde, Ramazan Bayramı ve ara tatil döneminde artan yolcu talebini karşılamak ve vatandaşların huzur içinde seyahat etmesini sağlamak için gerekli tedbirleri aldık."

Uraloğlu, 5 - 15 Nisan tarihleri arasındaki uzun tatil döneminde ek yüksek hızlı tren seferleriyle birlikte anahat ve bölgesel trenlerde kapasite artışı sağlanacağını belirtti. "Yüksek hızlı tren hatlarında 5 Nisan'dan itibaren başlayacak ek seferlerle 18.084 koltuk kapasitesi artışı sağlayacağız. Günlük sefer sayısını Ankara-İstanbul hattında 13+13'ten 14+14'e, Konya-İstanbul hattında 4+4'ten 5+5'e yükseltiyoruz. Ayrıca Ankara-Konya hattında Cuma ve Pazar günleri işletilen 1+1 adet hafta sonu seferini Cumartesi günleri de işletmeye başlayacağız" dedi.

Yüksek hızlı trenlerdeki yeni seferlerin tatil dönemi sonrasında da devam edeceğini müjdeleyen Uraloğlu, "Bugüne kadar yaklaşık 84 milyon 260 bin yolcuya hizmet veren yüksek hızlı trenlerimiz şehirlerarası seyahati kolaylaştırdı ve şehirlerimizi marka haline getirdi. Mevsimsel olarak da yolcu sirkülasyonunda artış yaşanıyor, bu yüzden yüksek hızlı trenlerin kapasitesini önemli ölçüde arttırdık" şeklinde konuştu.

Marmara Denizi'nde cansız beden bulundu! Kayıp mürettebata ait olabilir Marmara Denizi'nde cansız beden bulundu! Kayıp mürettebata ait olabilir

Anahat ve Bölgesel Trenlere İlaveler Yapıldı

5 - 15 Nisan 2024 tarihleri arasındaki tatil döneminde, İzmir Mavi Ekspresi, Doğu Ekspresi, Güney/Vangölü Ekspresi, Konya Mavi Ekspresi, Ege Ekspresi, Erciyes Ekspresi, Toros Ekspresi, Pamukkale Ekspresi, Ankara Ekspresi, Uzunköprü-Halkalı Bölgesel Treni ve Edirne-Halkalı Bölgesel Trenlerine pulman ve yataklı vagonlar ilave edileceğini belirten Uraloğlu, "Bu kapsamda anahat ve bölgesel trenlerde günlük karşılıklı 28 vagon ilave edilecek ve 10 günlük tatil döneminde toplam 15 bin 200 koltuk kapasitesi artırılacaktır" açıklamasını yaptı.

Kaynak: İHA