Bugün itibariyle, 4A, 4B, 4C SSK, Bağ-Kur ve memur emeklileri için uzun süredir beklenen ödemeler başlıyor. Milyonlarca emekli, hesaplarına bugünden itibaren emekli ikramiyelerini almaya başlayacak ve bu ödemeler 14 Haziran'a kadar devam edecek.

Emeklilerin Bayram Heyecanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın duyurusuyla birlikte, emeklilerin bayram ikramiyeleri takvimi netlik kazandı. 16 milyon emekli, bayram ikramiyelerinden faydalanacak. Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK emeklilerine ödenecek ikramiyeler, maaş ödeme takvimine göre dağıtılacak.

Emekliler dikkat! Bayram ikramiyesi ödemeleri bugün başlıyor

Ödeme Tarihleri Belli Oldu

2024 SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur emekli ikramiyesi ödeme tarihleri de belirlendi:

  • 4C (Emekli Sandığı) kapsamındaki emekliler için Kurban Bayramı ikramiyeleri 10 Haziran 2024’te,
  • 4B (Bağ-Kur) kapsamındaki emekliler için Kurban Bayramı ikramiyeleri 11 Haziran 2024’te,
  • 4A (SSK) kapsamındaki emekliler için Kurban Bayramı ikramiyeleri 12-13-14 Haziran 2024 tarihlerinde ödenecek.

İkramiye Miktarları Arttı

Emeklilere Ramazan Bayramı'nda yapılan ikramiyelerin ardından, bu yıl bayram ikramiyeleri %50 artışla 3 bin liraya yükseldi. Bu artışla birlikte, emeklilere verilen ikramiyelerde önemli bir artış gözlemlendi.

Lavanta hasadı başladı Lavanta hasadı başladı

Emekliler dikkat! Bayram ikramiyesi ödemeleri bugün başlıyor

Ödeme Süreçleri

Memur maaşları genellikle her ayın 15’inde yatırılırken, bu ayın 15’i cumartesi gününe denk geldiği için memur maaşlarının 10-14 Haziran haftasında ödenmesi bekleniyor. Emekli maaşları ise her ayın 17’si ile 26’sı arasında hesaplara yatırılıyor.

Emekliler dikkat! Bayram ikramiyesi ödemeleri bugün başlıyor

Kamu İşçileri Unutulmadı

Kamu işçilerine de bayram öncesinde ikramiye ödemeleri yapılacak. Yılın ikinci yarısında verilecek olan ikramiyenin ödeme tarihleri, Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile belirlendi. 2024 yılında verilecek olan ilave tediye ise iki taksitte ödenecek. Birinci yarısı 14 Haziran’da, ikinci yarısı ise 13 Aralık’ta ödenecek.

Emekliler dikkat! Bayram ikramiyesi ödemeleri bugün başlıyor

İkramiye Miktarı Nasıl Hesaplanacak?

Kamu işçilerine verilecek ikramiye miktarı, maaşa göre değişiklik gösterecek. İlave tediyeye esas olan aylık kazançların hesabında fazla mesai, evlilik, çocuk zamları veya primler dikkate alınmayacak. Alınan ücretin 30 güne bölünmesi ve çıkan tutarın 13 ile çarpılması yaklaşık ödeme tutarını verecektir. Vergi indirimleri dahil en düşük kamu ikramiyesi 8 bin lira civarında olacak.

Kaynak: Haber Merkezi