Ocak ayında SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zammı yüzde 37,57'den yüzde 11,68'lik ek zam ile yüzde 49,25'e yükseldi. En düşük emekli maaşı 7 bin 500 TL'den 10 bin TL'ye yükseldi. Senede 2 defa ödenen emekli bayram ikramiyesi yüzde 50 artışla 3 bin TL'ye çıkarıldı.

Emekli promosyonları için asgari tutar 8-12 bin TL bandına yükseldi. 2024 yılında atılan 4 adımın ardından sırada emekliye refah paketi ve temmuz zammı düzenlemesi yer alıyor.

Taşıt kredisi güncellemesi: 400 bin TL'nin geri ödemesi Taşıt kredisi güncellemesi: 400 bin TL'nin geri ödemesi

Emekli maaşı zammı için 3 formül belirlendi!

Kamuda tasarruf paketi açıklandı: Taşıt alımına 3 yıl boyunca yasak getirildi Kamuda tasarruf paketi açıklandı: Taşıt alımına 3 yıl boyunca yasak getirildi

EMEKLİ REFAH PAKETİ İÇİNDE NELER VAR?

Emekliye refah paketi üzerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı öncülüğünde çalışmalar yürütülüyor. Taslak çalışma belli olurken, kısa süre içerisinde detayların kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor. Refah paketi içerisindeki başlıklar şöyle:

  • Belediye hizmetleri
  • Enerji destekleri
  • Ulaşım destekleri
  • Finans destekleri
  • Konut-kira destekleri
  • Tatil konaklama destekleri

Emekli maaşı zammı için 3 formül belirlendi!

EMEKLİ ZAMMI YÜZDE KAÇ OLACAK?

Merkez Bankası'nın açıkladığı yılın ikinci enflasyon raporundaki hedefleri değiştirmesi temmuzda oluşacak enflasyon artışlarıyla ilgili rakamları da güncelledi. Merkez Bankası, yılın en yüksek enflasyon rakamının mayıs ayında ortaya çıkacağını ve bu oranın da yüzde 76'yı bulabileceğini açıkladı. Buna göre ilk 5 aylık enflasyon oranı da yüzde 23,11 olarak belirleniyor. Bunun üzerine gelecek olan haziran enflasyonu ile birlikte 6 aylık enflasyon oranının yüzde 25-30 bandında gerçekleşmesi netleşmiş oluyor.

Buna göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin enflasyon artışı temmuzda yüzde 25-30 bandında gerçekleşmiş olacak. Emekli Sandığı emeklileri ile memurlar açısından ise Temmuz ayında 9,77 puanlık bir enflasyon farkı oluşurken Yüzde 10 oranındaki toplu sözleşmeyle birlikte zam oranı da yüzde 20,75 olacak. Ocaktaki gibi zamların eşitlenmesi ve refah payı eklenmesi de gündemdeki yerini koruyor.

Emekli maaşı zammı için 3 formül belirlendi!

KÖK MAAŞLARA ZAM:

Ocak ayında 7 bin 500 TL olan taban maaş 10 bin TL'ye çıkartılmış ve bu rakamın altındaki tüm maaşlar 10 bin TL'ye tamamlanmak için seyyanen zamlanmıştı. Şimdi temmuz ayında yapılacak artışlar da kök maaş üzerinden yapılacak. Bu sebeple bazı emekliler için sıfır zam tehlikesi de bulunuyor.

Örneğin şu anda kök maaşı 6 bin TL olan bir emekli yüzde 30 zam yapıldığında bin 800 TL zam alacak ve maaşı 7 bin 800 TL olacak. Ancak 10 bin TL'nin altında olduğu için bu emeklinin maaşı yine 10 bin TL'ye tamamlanacak. Böylece emeklinin maaşı artmasına rağmen ödemede bir değişiklik olmayacak. 8 bin TL ve altında kök maaşı olan tüm emekliler bu sorunu yaşamış olacak. Bunun çözümü için üç önemli formül bulunuyor.

  1. TABAN MAAŞIN ARTIRILMASI:
  2. REFAH PAYI VERİLMESİ:
  3. KÖK MAAŞLARA SEYYYANEN ARTIŞ:

Emekli maaşı zammı için 3 formül belirlendi!

NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Tüm çalışmaların neticesi 3 Temmuz'da açıklanacak Haziran enflasyon rakamları sonrasında belli olacak. Burada ortaya çıkacak 6 aylık enflasyon rakamına göre formüller devreye girecek. Taban maaş artışı ve refah payı gibi tedbirlerin uygulanabilmesi için yasal düzenleme gerekiyor. Verilecek karardan sonra yasal düzenleme hemen Meclis'e sevk edilerek yürürlüğe sokuluyor ve o ay içinde farklar belli bir takvim çerçevesinde emeklilerin hesabına yatırılıyor.

Kaynak: Haber Merkezi