Malatya merkezli deprem! Büyüklüğünü AFAD açıkladı Malatya merkezli deprem! Büyüklüğünü AFAD açıkladı

İngiltere Hükümeti, tütün ve elektronik sigaraya karşı mücadele kapsamında çocuk yaşta elektronik sigara kullanımını azaltmak amacıyla önemli kararlar aldı.

Çocuklara Yönelik Elektronik Sigara Kullanımında Artış

İngiltere Başkanlık Ofisi'nin açıklamasına göre, 11 ila 15 yaş arasındaki çocuklarda elektronik sigara kullanımı son üç yılda üç katına çıktı ve bu yaş grubundaki çocukların %9'u elektronik sigara kullanıyor.

Yeni Kısıtlamalar ve Kararlar

  • Elektronik sigara aromalarının azaltılması,
  • Paketlerin daha az dikkat çekici hale getirilmesi,
  • Raflarda görünür şekilde satılmamaları için koşulların belirlenmesi gibi çeşitli önlemler alındı.

Satış Yasakları ve Cezalar

İngiltere'de sigara olmayan ancak nikotin içeren ürünlerin çocuklara satışı yasaklanacak. Çocuklara nikotin içeren ürün ya da tütün ile elektronik sigara satışı yapanlara 2 bin 500 sterlin (yaklaşık 96 bin lira) para cezası uygulanacak.

Elektronik sigaraların sadece sigarayı bırakmayı düşünen yetişkinlere teşvik edildiği belirtildi. Yılda 50 ila 70 bin arasında yetişkinin elektronik sigara kullanımıyla sigarayı bıraktığı verileri kamuoyuyla paylaşıldı. Çöpe atılan elektronik sigaraların atık tesislerinde yangına neden olduğu ve çevre kirliliği yarattığı vurgulandı. Geri dönüşümü zor olan tek kullanımlık elektronik sigaraların milyonlarca adedinin İngiltere'de çöpe atıldığı ifade edildi.

Kaynak: Haber Merkezi