Donanımhaber haberine göre, İnternet dünyasının önemli platformlarından biri olan Ekşi Sözlük, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından konulan erişim engelini kaldırarak Türkiye genelinde tekrar erişilebilir oldu. Ekşi Sözlük'ün CEO'su Başak Purut, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımla, Anayasa Mahkemesi'nin verdiği haklı bulma kararı sonrasında alınan erişim engelinin kaldırıldığını duyurdu.

Geçtiğimiz şubat ayında erişim engeli kararıyla karşı karşıya kalan Ekşi Sözlük, bu engelleme kararına karşı hukuki süreç başlatmış ve Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu. Anayasa Mahkemesi'nin siteyi haklı bulması üzerine, BTK tarafından konulan erişim engeli kaldırıldı.

Türk teknoloji girişimleri Web Summit Katar'da fırtına estiriyor Türk teknoloji girişimleri Web Summit Katar'da fırtına estiriyor

Ekşi Sözlük, 2023 yılı boyunca altı farklı erişim engeli kararıyla mücadele etmiş ve son olarak mobil uygulamalarının indirilmesi Türkiye genelinde kısıtlanmıştı. Ancak alınan olumlu karar sonrasında, Ekşi Sözlük'ün ana alan adına erişim sağlanmasının yanı sıra, mobil uygulamalara olan kısıtlamaların da kaldırılması beklenmektedir.

Kaynak: HABER MERKEZİ