Uzun süredir konuşulan eğitimcilerden ve velilerden büyük tepki çeken ÖMK ile ilgili Genel Kurul’un bu hafta toplanması bekleniyor. Öğretmenlik Meslek Kanunu hakkında bir dizi değişikliği içeren teklifleri görüşecek olan Meclis’te tartışmalar tırmanırken Eğitim-İş Sendikası Ankara’da eylem ve nöbetini sürdürüyor. 9 Temmuz 2024  Salı günü Ankara’da buluşan Eğitim-İş Sendikası üyeleri 1 TBMM’ye yürüdü. Yürüyüşte polis barikatları ile karşılaşan eğitimciler, milletvekillerinin desteği ile barikatı aşarak 1 TBMM önünde açıklama yaptı. Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay’ın yaptığı açıklamada ÖMK’nın iptali istendi. Eğitim-İŞ Antalya Şubesi’nin de katıldığı eylemde, Başkan Sadık Acar, Akdeniz Gerçek’e açıklama yaptı. 

G S Du G Zq X Y A A Swp W
“BARİKATI AŞTIK”
Ankara’da yapılan eylemi anlatan Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı Sadık Acar, “Meslek nöbetimizde ÖMK’nın iptali için itirazlarımızı dile getirdik. 9 Temmuz günü tüm Eğitim-İş üyeleri ile birlikte Meclis Parkı’nda nöbetimizi sürdürdük. Meslek onurumuza, Cumhuriyet’e eğitime, geleceğe sahip çıkmak için tüm meslektaşlarımızla saat 16.00’da nöbet yerimizden Ulus’taki 1. Meclis’e yürüyüşe geçtik. Yürüyüşümüzü polis kalkanlarıyla engelledi. Önümüze barikatlar kuruldu. Burada yapılan engellemelere rağmen Eğitim-İş olarak bulunduğumuz yeri terk etmedik. Barikatların açılması için ısrarcı olduk. Engellemeler ve üyelerimize şiddetler oldu. Eylemimizi duyan meclisteki milletvekilleri destek olmaya geldiler. Milletvekillerinin desteği ile birlikte barikatı aştık. 1. Meclis’e kadar yürüyüşümüzü devam ettirdik. Ankara Valiliği yürüyüşümüzü engellemek istedi. 1 Meclis’te Genel Başkanımızın açıklaması ile eylemimizi tamamladık” dedi.

Ekran Resmi 2024 07 10 13.07.11
“MESLEK KANUNU SENDİKALARA SORULSUN”
Başkan Sadık Acar, “ÖMK’ya baktığımız zaman öğretmen olmayan öğretmeni düşünmeyen bir meslek kanununu görüyoruz. Bu meslek kanunu öğretmenlerin güvencesini ortadan kaldırmaktadır. Öğretmenlerin gelecekteki, özellikle yeni atanacak olan genç meslektaşlarımızın önüne engeller koymaktadır. Hiçbir meslek grubunda bitirdiği üniversiteyi yok sayan bir kurum yoktur. Bugün fakülteyi bitirmiş genç meslektaşlarımıza ‘Siz öğretmen değilsiniz, tekrar akademik eğitim alacaksınız’ diyorlar. Bu genç meslektaşlarımızın diplomasını yok saymaktır. Biz genç meslektaşlarımız için eylemimizi gerçekleştirdik. ÖMK, bizler için sopa niyetinde bir meslek kanunudur. Bu meslek kanununun değiştirilmesini ve meclisten çekilmesini istiyoruz. Meslek kanunu çıkartılacaksa öğretmenler, sendikalar ve tüm paydaşlarla birlikte çıkarılmalı. Meslek kanunu tarikatlarla ve cemaatlerle değil, öğretmenler ve öğretmen sendikaları ile birlikte çözüme ulaştırılmalı” dedi.

2024-YKS tercih süreci: Bilmeniz gereken 10 soru 2024-YKS tercih süreci: Bilmeniz gereken 10 soru

Ekran Resmi 2024 07 10 13.01.58
“ÖĞRETMENLER BASKI ALTINDA”
Başkan Sadık Acar, “Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerin gerçek taleplerini ve düşüncelerini göz ardı ederek yeni bir meslek kanunu dayatmaya hazırlanıyor. Bu kanun öğretmenleri keyfi disiplin hükümleriyle baskı altına alacak ve haklarını korumalarını zorlaştıracak. Ayrıca, unvanlarla ayrıştırma ve eğitim barışını bozma çabaları devam edecek. Öğretmenlerin yetkinlikleri ve değerlendirmeleri belirsiz kalacak, bu da mesleki belirsizlik yaratacak. Ayrıca, Milli Eğitim Akademisi'nin kurulmasıyla öğretmenlerin uzmanlık belgeleri yok sayılacak ve üniversite eğitimleri değersizleşecek. Zorunlu rotasyon uygulaması öğretmenleri sürgüne gönderecek ve ailelerinden koparmalarına neden olacak. Proje okulu atamaları liyakat ilkesini zedeleyecek ve eşitlik sorunlarına yol açacak” diye konuştu.

Muhabir: Arda KIR