Eğitim-Sen Antalya Şubesi, Konyaaltı İlçesi'nde bulunan Alper Duru Anaokulu'nda yaşandığı iddia edilen mobbing vakalarıyla ilgili bir açıklama yaptı. Okul Müdürü Murat Başal'ın mobbing uyguladığı öne sürülen bir grup eğitimciye yönelik yaşanan olaylar, Eğitim-Sen Antalya Şubesi'nin gündemine oturdu. Şube Başkanı Kadir Öztürk, sendika üyelerinin yaşadığı sorunları görmek için okula gittiğinde, sendika temsilcisi Durdu Yıldız ve diğer üyeler hakkında 'sendika yetkilisi ile izinsiz görüştüğü' gerekçesiyle tutanak tutulduğunu ve şikayet edildiğini açıkladı.

Kemer Belediye Başkanı Topaloğlu karne töreninde öğrencilerle buluştu Kemer Belediye Başkanı Topaloğlu karne töreninde öğrencilerle buluştu

Eğitim-Sen Antalya Şubesi'nden Mobbing Açıklaması: 'Hukuk garabetine son verin'

Hukuk Garabeti ve Sendikal Haklar

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Disiplin Kurulu'nun yapılan savunmayı ve sendikal hakları görmezden gelerek cezayı onaylaması, Eğitim-Sen Antalya Şubesi Başkanı Kadir Öztürk'ü endişelendirdi. Öztürk, 'Neresinden tutulursa tutulsun ortaya bir hukuk garabeti çıkmaktadır. 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikalar ve Toplu Sözleşme Kanunu çiğnenmiştir. Sendika yetkililerinin üyeleri ile görüşmeleri, sendikal faaliyet yürütmeleri engellenemeyeceği gibi cezai yaptırım da uygulanamaz. Kaldı ki burası çalışma koşulları bakımından adeta kölelik koşullarının dayatıldığı, öğretmenlerinin herhangi bir dinlenme/teneffüs hakkının olmadığı, tuvalete bile çok zor koşullarda gittikleri, aralıksız beş saat çalışmak zorunda bırakıldıkları bir okul öncesi eğitim kurumudur. Bizler bu sorunların çözümü için demokratik barışçıl yöntemleri kullanırken okul müdürlerinin uyguladıkları baskı, mobbing ve öğretmenler arasında yarattığı çatışmalar sorunu daha da çözümsüz hale getirmektedir' dedi.

Eğitim-Sen Antalya Şubesi'nden Mobbing Açıklaması: 'Hukuk garabetine son verin'

Geri Adım Atılmayacak

Öğretmenlere uyarı cezası verilmesine tepki gösteren Öztürk, çalışanların hukuka olan güvenini sarsan bu tutumun sonuçlarının sadece öğretmenleri değil, öğrencileri, velileri ve idarecileri de etkileyeceğini belirtti. Öztürk, 'Bu okulda sendika şube başkanı ile görüştüğü için üç öğretmene uyarı cezası verilmiştir. Şube Başkanımızın kapıdan girişte bilgi vermesine, iş yeri temsilcimizin de aynı şekilde üye arkadaşlara bilgi vermesine ve bunun 4688 sayılı yasa gereği bir sendikal hak olmasına rağmen bu bir suç sayılmıştır. Maalesef bu ülkede hukuk, hukuksuzluk haline getiriliyor. Bu çalışanların hukuka güvenini, adalete olan inancını yok eden bir tutumdur. Bu tutumun yaratacağı sonuçlardan sadece öğretmenler değil öğrenciler, veliler hatta bu usulsüz uygulamaları yapan idareciler de olumsuz olarak etkilenecektir. Siz ne yaparsanız yapın biz doğru bildiklerimizden şaşmayız, bıkmayız, korkmayız ve bir milim de geri adım atmayız. O okulu daha çok ziyaret etmekten, birilerine rahatsızlık vermekten ki öyle olduğu anlaşılıyor asla vazgeçmeyiz' diye konuştu.

Muhabir: Kamer Durdu