Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı Sadık Acar, Hatay Milletvekili Can Atalay’ın vekilliğinin düşürülmesi ile ilgili açıklama yaptı. Acar, bu durumu “seçmenin hakkının gasp edilmesi” olarak nitelendirdi.

Şube Başkanı Acar’ın Açıklamaları

Acar, Türkiye Cumhuriyeti’nin köklü demokrasisinin ağır bir darbe aldığını belirtti. Gezi Direnişi’ne katılanların cezalandırıldığı bir dava sonucunda, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) iki kez hak ihlali kararı vermesine rağmen tahliye edilmeyen TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürüldüğünü ifade etti.

“Kararı Şiddetle Kınıyoruz”

Acar, “Her zaman demokrasiden, insan haklarından, hukukun üstünlüğü ve tarafsızlığından yana olan Eğitim-İş olarak altını çiziyoruz: Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi sadece onun Anayasal güvence altındaki seçilme hakkının değil ona oy verenlerin seçme hakkının da gaspıdır ve bu gaspın geri dönüşü yoktur” dedi.

Acar, bu durumun milyonlarca yurttaşın oyunun çöpe atılması anlamına geldiğini ve Cumhuriyet’in darbe aldığını belirtti. Ayrıca, iktidarın Anayasa’yı ve Anayasa Mahkemesi’ni pervasızca hiçe sayabileceğini, ülkenin bir hukuk ve demokrasi kaosuna sokulduğunu ifade etti.

150'ye yakın deprem meydana geldi! Yeni bir fay mı? 150'ye yakın deprem meydana geldi! Yeni bir fay mı?

Acar, “Eğitim-İş olarak Anayasa’yı, kişi hak ve özgürlüklerini, seçme ve seçilme hakkını hedef alan Can Atalay kararını şiddetle kınıyor, çok geç olmadan hukuk düzlemine dönülmesi çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Kaynak: Kamer Durdu