Avrupa Merkez Bankası (ECB), Euro Bölgesi'ndeki tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentilerinin son iki yılın en düşük seviyesinde olduğunu raporladı. ECB'nin Tüketici Beklentileri Anketi'ne göre, Euro Bölgesi'nde tüketicilerin 12 aylık enflasyon beklentisi %3,3'ten %3,1'e geriledi.

Kısa Vadeli Beklentiler Düşüyor

ECB'nin şubat ayına ilişkin açıkladığı Tüketici Beklentileri Anketi sonuçlarına göre, Euro Bölgesi'ndeki tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentileri önemli ölçüde azaldı. 12 ay için ortalama enflasyon beklentisi %3,3'ten %3,1'e gerilerken, bu düşüşün arkasında Ukrayna'ya karşı başlatılan savaşın etkisi olduğu belirtiliyor.

Gelecek 3 Yıl İçin Beklentiler Sabit

Tüketicilerin gelecek 3 yıl için enflasyon beklentisi ise %2,5'te sabit kaldı. Ancak bölgedeki tüketicilerin ekonomik büyümeye ilişkin beklentisi %1,1'e geriledi.

ECB'nin Faiz Politikası ve Beklentiler

ECB'nin faiz politikası, enflasyon beklentileri doğrultusunda şekilleniyor. ECB'nin hedefi %2 enflasyon sağlamak. Bu hedef doğrultusunda ECB, faiz oranlarını belirleyerek ekonomik politikasını yönlendiriyor. Ancak gelecek dönemde faiz indirimine doğru bir eğilim gözlemleniyor.

ECB'nin İlk Faiz İndirimi Tahminleri

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, muhtemelen Haziran 2024'te ilk faiz indirimine karar verilebileceğini belirtti. Ancak faiz indirimine yönelik kesin bir taahhüt bulunmuyor.

Bakan Bayraktar'dan son denetim rakamları: Binlerce maden ruhsatı incelendi Bakan Bayraktar'dan son denetim rakamları: Binlerce maden ruhsatı incelendi

Euro Bölgesi'nde Enflasyonun Durumu

Euro Bölgesi'nde yıllık enflasyon ocakta %2,8 iken şubatta %2,6'ya geriledi. Çekirdek enflasyon ise ocakta %3,3 iken şubatta %3,1'e düştü. ECB'nin hedefi olan %2'lik enflasyonun orta vadede sağlanması bekleniyor. ECB, faiz politikasını belirlemek üzere 11 Nisan ve 6 Haziran'da toplanacak.

Kaynak: Haber Merkezi