Dünya genelinde hava kirliliği endişe verici bir sorun olmaya devam ederken, bazı şehirler berrak gökyüzü ve temiz havasıyla öne çıkıyor. İşte atmosferindeki taze havayı içine çekmek isteyenler için, dünyanın nefes kesici 8 şehri ve temizlikleriyle tanıdıkları özel atmosfer.

Zürih, İsviçre: Dünyanın En Temiz Hava

Dünyanın en temiz havaya sahip şehri Zürih’tir. Kirlilik durumu, 12 aylık bir süre boyunca ölçülen ortalama PM2.5 seviyeleri temelinde belirlenir. Bu İsviçre şehri yıllık 0,51 µg/m3 değer elde etti ki bu da onu dünyadaki en düşük değer yapıyor.

Reykjavik, İzlanda: Ülkenin En Temiz Şehri

Reykjavík, İzlanda’nın en büyük şehri ve başkenti olmasına rağmen, ülkedeki en temiz şehir unvanını gururla taşıyor. Yıllık 1,9 µg/m³ PM2,5 seviyeleri ile, daha fazla alternatif enerji kaynağı kullanmaya odaklanması sürpriz olmamalı.

Launceston, Tazmanya: Hava Kirliliğinin En Az Olduğu Bölge

Tazmanya’nın kuzeyindeki bir şehir olan Launceston, hava kirliliğinin en az olduğu başka bir bölge. Yıllık PM2.5 seviyeleri on iki aylık dönemde yaklaşık 3.68 µg/m3’e ulaşır.

Honolulu, Hawaii: Turizm Merkezi ve Temiz Hava

Hawaii’nin başkenti önemli bir turizm merkezi olmasına rağmen, hala dünyanın en temiz havasına sahip şehirlerinden birine sahiptir. Yapılan ölçümler bu alandaki PM2.5 seviyesinin yıllık 4.04 µg/m3 civarında olduğunu gösteriyor ki bu mükemmel bir sonuç.

Bergen, Norveç: Renkli Kasaba ve Temiz Hava

Renkli Bergen kasabası, dünyanın en iyi hava kalitesine sahip şehirlerinden bir diğeri. PM2.5 seviyeleri yılda yaklaşık 4.39 µg/m3 olarak ölçülüyor, bu da burayı sadece sakinler için değil, tüm ziyaretçiler için mükemmel bir yer haline getiriyor.

Wollongong, Avustralya: Sahil Şehri ve Temiz Hava

Bu Avustralya sahil şehri, yalnızca nefes kesici manzaralar değil, aynı zamanda temiz hava da sunuyor. Yıllık PM2.5 seviyeleri yaklaşık 4.51 µg/m3 ile dünyanın en az kirli şehirleri listesinde üst sıralarda yer alıyor.

Trondheim, Norveç: İskandinav Temsilcisi ve Temiz Hava

Hindistan'ın En Pahalı Düğünü! Rihanna Bile Sahne Alacak! Böyle Bir Şatafat Görülmedi Hindistan'ın En Pahalı Düğünü! Rihanna Bile Sahne Alacak! Böyle Bir Şatafat Görülmedi

Trondheim, dünyadaki en az kirli şehirler sıralamasında bir başka gururlu İskandinav temsilcisidir. Ve bu, yılda yaklaşık 4,77 µg/m3 olan düşük PM2,5 seviyeleri sayesindedir.

Bursa, Türkiye: Marmara’nın En Temiz Havasına Sahip İli

Marmara’nın en gelişmiş şehirleri arasında yer alan Bursa, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hava Kalitesi İzleme Merkezi’ne göre Türkiye’nin en temiz havasına sahip ili.

Kaynak: Haber Merkezi