Antalya Konyaaltı Belediyesi tarafından düzenlenen 'Dünya'nın en güzel şehrini koşarak keşfetmeye hazır mısın?" sloganı ve 'Maviden beyaza bir ultra maraton' mottosuyla düzenlenecek etkinlik, 5 km - 12 km - 31 km - 57 km ve 85 km parkurlarıyla her seviyeden sporcuya ev sahipliği yapacak.

Konyaaltı Belediyesi tarafından organize edilen ve Türkiye'nin kar ve denizi aynı parkurda birleştiren tek kış trail maratonu olan Antalya Ultra Maratonu, 39 ülkeden bin 720 sporcuyu ağırlayacak. Maratona katılan sporcuların yüzde 41'ini ise yabancı sporcular oluşturacak.

Etkinlik, 'Maviden Beyaza Bir Ultra Maraton' mottosuyla başlayacak. İlk start, 23 Aralık Cumartesi günü 85 km-57 km ve 31 km parkurları için verilecek. Sporcular, Konyaaltı Sahili'nden başlayarak Saklıkent'e koşarak unutulmaz bir deneyim yaşayacaklar. 31 km parkurundaki sporcular, dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili'nden başlayıp Geyikbayırı'nda finish yapacaklar.

24 Aralık Pazar günü ise 5 km ve 12 km parkurları start alacak. Kısa parkurda koşacak sporcular, Konyaaltı Sahili'nde sporu sevdirmek ve koşmaya yeni başlayanları motive etmek amacıyla bir araya gelecekler.

Çocuklar için özel bir parkur

Ayrıca, Antalya Ultra Maratonu'nda çocuklar için özel bir parkur düzenlenecek ve yaklaşık 100 çocuk, 5 km ve 12 km parkuru öncesinde heyecan dolu bir koşuya katılacaklar. Antalya'nın eşsiz doğa güzelliklerini keşfetmek ve sporun keyfini çıkarmak isteyen herkes, bu muhteşem etkinlikte buluşacak.

Pati Run etkinliği

Etkinlik kapsamında düzenlenecek 'Pati Run' etkinliği, katılımcılara köpekleriyle birlikte koşabilme fırsatı sunacak. Pati Run etkinliğinden elde edilecek gelir ve toplanacak mamalar, sokak hayvanlarına destek olmak amacıyla kullanılacak.

Dünyanın en güzel şehrinde eşsiz koşu deneyimi: Konyaaltı Belediyesi Antalya Ultra Maratonu başlıyor!

Dünyadaki emsallerinden farklı bir parkur

Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, organizasyon öncesi düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Esen, 'Cumartesi sabah 04. 20’da ilk startı vereceğiz. 100 çocuk için çocuk koşusu olacak. Pati run koşusunu da yapacağız. Bu seneki maraton geçen seneye göre daha da güçlendi. 39 ülkeden bin 720 sporcu katılıyor. Katılımcıların yüzde 41’ini yabancılar oluşturuyor. Bu senede Avrupa’daki spor kanallarında hem Konyaaltı’nın hem Antalya’nın güzelliklerini yansıtılacak. Dünyadaki emsallerinden farklı bir parkur, 0 rakımdan başlayıp 2 bin rakıma kadar değişiklerde gidecek. Parkurun en önemli kısmı karla kaplı olacak. Bu faaliyetlerin toplumun herkesi mi tarafından bilinmesi gerekir. Bizim Mavi Kelebekler’i bir amatör çocuklar kurdu, sonra bize büyük bir guru yaşattılar. Hentbolde hem Süper Lig’de mücadele eden takımız ülkemize Avrupa Kupasını getirdiler. Bu Türkiye’nin imajı ve bizim niyetimiz açısından önemlidir. Bu maratonda da, koşarak sadece parkuru keşfetmeyi değil, medeniyeti, anlayışı, kadın erkek eşitliğini ve sportif hazzı keşfetmektir' dedi.

Bu maratonu dünyanın en önemli yarışları arasına katmayı hedefliyoruz

Maratonun organizasyon sorumlusu Ali Cem Aktaş, 'Antalya’nın sporda maviden beyaza sunulabilecek nadir kentlerden biri olduğunu ifade eden Aktaş, “Yabancı koşu sayımız giderek artmaya başladı. Gelenler bir hafta ile bir ay arası konaklıyor. Buda ülkemiz için katma değer oluşturuyor. Bu maratonu dünyanın en önemli yarışları arasına katmayı hedefliyoruz' diye konuştu.

Kaynak: İHA