1 Aralık Dünya AIDS Günü'nde Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirilen HIV/AIDS Farkındalık Semineri'nde; Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Programı (UNAIDS) 2023 raporuna göre dünya genelinde 39 milyon insanın HIV ile yaşadığı vurgulandı.

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Şafak Kaya, hastanenin konferans salonunda düzenlenen seminerde önemli sunumlar gerçekleştirdi.

Dünyada 39 Milyon Insan Hiv Ile Yaşamak Zorunda!

Yaşlanma karşıtı 13 besin Yaşlanma karşıtı 13 besin

Çelen, tanı konulan kişi sayısının ötesinde birçok HIV pozitif vakası bulunduğunu belirterek, HIV/AIDS'in günümüzde artık tedavi edilebilir kronik bir enfeksiyon olmasına rağmen halk sağlığı sorunu olarak devam ettiğini ifade etti.

Prof. Dr. Şafak Kaya ise UNAIDS'in 2023 raporuna göre dünya genelinde 39 milyon insanın HIV ile yaşadığını söyledi. Yeni tanı alan insan sayısının 1,3 milyon olduğunu ve HIV/AIDS ile ilişkili nedenlerle 630 bin kişinin yaşamını yitirdiğini aktaran Kaya, Doğu Avrupa ve Orta Asya bölgelerinde yeni HIV enfeksiyonu tanısı alanların sayısının arttığını belirtti.

Seminer, Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü yöneticilerinin yanı sıra Dicle Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Günay Saka ve sağlık çalışanlarının katılımıyla gerçekleşti.

Kaynak: İHA