Bankalar vatandaşlara duyuru yaptı: ATM'den artık para çekilemeyecek! Bankalar vatandaşlara duyuru yaptı: ATM'den artık para çekilemeyecek!

Dünya çam balı üretiminin yüzde 92'sinin Türkiye'de gerçekleştiği ve bu üretimin yüzde 80'inin Muğla'da yapıldığı bilgisini paylaşan CHP Muğla Milletvekili Gizem Özcan, Türkiye'nin arıcılığın geleneksel tarım yöntemlerinden biri olduğunu vurguladı. Özcan, Türkiye'nin Dünya bal üretiminde yüzde 5,5'lik payla ikinci sırada yer aldığını ve 2022 yılında 118 bin 297 ton bal üretimi gerçekleştirdiğini belirtti.

Chp Muğla Milletvekili Gizem Özcan

Muğla'nın, çam balı üretiminin yüzde 74'ünü karşılayarak Dünya'da en çok çam balı üretilen il olduğuna dikkat çeken Özcan, yaşanan orman yangınları sonrasında 2022 yılında bal üretiminin 6 bin 577 tona kadar düştüğünü ifade etti. Muğla'nın çam balı üreticisi olarak Dünya'da önemli bir konuma sahip olduğunu ve dünya fiyatlarını belirleyecek güce sahip olduğunu belirten Özcan, Muğla'da Arı Yetiştiriciliği ve Balcılık Araştırma Enstitüsü kurulmasını öngören kanun teklifini TBMM'ye sundu.

Dünya Çam Balı Merkezi Muğla Için Arıcılık Enstitüsü Kanun Teklifi

Özcan, Enstitünün, Muğla başta olmak üzere Türkiye genelinde arı yetiştiricileri ve bal üretiminin karşılaştığı sorunlara çözümler üretecek, bilimsel, akademik ve teknik alanlarda bilgi toplayacak, araştırmalar yapacak bir merkez olması hedefleniyor şeklinde ifade etti. Bu adımın, Türkiye'nin arıcılık sektörünü daha da güçlendirmesi ve çam balı üretiminin dünya çapında daha etkin hale gelmesine katkı sağlaması bekleniyor.

Muğla'nın Tarihi Su Sarnıcı Çökme Tehlikesiyle Karşı Karşıya Muğla'nın Tarihi Su Sarnıcı Çökme Tehlikesiyle Karşı Karşıya

Kaynak: İHA