Antalya'da düzenlenen Trisome Oyunları'nda, 33 ülkeden gelen sporcuların mücadele ettiği organizasyonda, down sendromlu genç sporcu Abdullah İnan, dikkatleri üzerine çekti. 17 yaşındaki Abdullah İnan, 4 bin 100 metre ve 4 bin 400 metre bayrak yarışlarında dünya rekoru kırarak altın madalya kazandı. Ayrıca, uzun atlama ve cirit atma branşlarında da bronz madalya elde ederek toplamda 4 madalya ile mücadeleyi tamamladı.

Down sendromlu Abdullah İnan Trisome Oyunları'nda 4 madalya kazandı

Başarısından dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden Abdullah İnan, 'Yarışmalar Antalya’da yapıldı. 4x100 ve 4x400 bayrak yarışında altın madalya aldım. Cirit ve uzun atlama dallarında ise üçüncü oldum. Yarışmalara antrenörüm Ömer Yumak nezaretinde hazırlandım. Yaklaşık 1.5 senedir çalışmalarımı sürdürüyordum. Çok mutluyum. Bundan sonraki yarışmalara da katılacağım' diye konuştu.

1.5 yılda çok güzel başarılara imza attı

Genç sporcu İnan'ın annesi Müzeyyen İnan, oğlunun başarısından büyük bir gurur duyduğunu belirtti. Müzeyyen İnan, 'Oğlum Şehit Ünal Bıçakçı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde 10. sınıfta okuyor. 1.5 yıldır sporla ilgileniyor. Antrenör Ömer Yumak çalıştırıyor. 1.5 yılda çok güzel başarılara imza attı. Önce il birincisi oldu. Burada sahamız olmadığı için Samsun’da yarıştı, orada 2 altın madalya kazandı. Daha sonra Türkiye şampiyonasına katıldı. Ciritte 1 altın, gülle atmada ikinci oldu. Milli takıma çağrıldı, sonrasında dünya şampiyonasına katıldı. Orada 4x100 ve 4x400’de 2 altın madalya kazandı. Cirit atmada ve uzun atlamada üçüncü oldu. Bu dallarda da başarılı olacaktı ancak hastalandı' şeklinde konuştu.

Down sendromlu Abdullah İnan Trisome Oyunları'nda 4 madalya kazandı

Trendyol Süper Lig 32. Hafta Sonuçlandı Trendyol Süper Lig 32. Hafta Sonuçlandı

Güzel bir şeyler yaptık daha da arkası gelecek inşallah

Oğlunun kısıtlı imkanlarla spor yaparak başarılı bir performans sergilemesi üzerine konuşan Müzeyyen İnan, 'Babası iki yıl önce vefat etti. Aradan 5-6 ay geçtikten sonra oğlumun çok üzüntülü olduğunu gördüm. Ben de spora yazdırayım dedim. Ömer Yumak hocamız oğlumu çalıştırdığında başarılı olacağını hissetti. Antrenmanlarını hiç aksatmadı. Kendim getirip götürdüm. Hocamız gösterdi, oğlum uyguladı, üçümüz bu başarıyı kazandık. Hiç tatil yapmadı, karşılığını da aldık. Bir ay Söğütlü’deki atletizm pistinde çalıştıktan sonra burası tadilata girdi. Futbol sahası ve parkta çalıştı. Yerimiz de malzemede doğru dürüst yoktu. Bu şekilde çalışarak bu başarıyı elde etti. Çocuğumun dersleri de iyi. Normal çocuklar arasında okuyor, teşekkür de aldı. Okul olsun, spor olsun öğretince kavrayabiliyor. Tek çocuğum var onunla gurur duyuyorum. Güzel bir şeyler yaptık daha da arkası gelecek inşallah' dedi.

Kaynak: İHA