Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Coşkun, dövme yaptırmanın lenf kanseri (lenfoma) riskini yüzde 21 oranında artırdığını belirten önemli bir araştırmaya dikkat çekti.

Dövme lenf kanserine neden olur mu? 

Prof. Dr. Coşkun, kalıcı dövmenin özellikle gençler arasında yaygınlaştığını belirterek, bu konudaki çalışmaların yetersiz olduğuna vurgu yaptı. Clinical Medicine dergisinde yayınlanan ve Lund Üniversitesi'nden Nielsen ve ekibi tarafından yürütülen araştırmada, yaklaşık 11 bin kişi incelendi. Çalışmada lenfoma hastalarında dövme oranı yüzde 21 iken, lenfoma tanısı olmayanlarda bu oran yüzde 18 olarak tespit edildi.

Doğanın Sağlıklı Hazinesi Kapadokya Soğanı! İşte Kapadokya Soğanı Özellikleri Doğanın Sağlıklı Hazinesi Kapadokya Soğanı! İşte Kapadokya Soğanı Özellikleri

Dövme Mürekkebi ve Lenfoma İlişkisi

Prof. Dr. Coşkun, 'Dövmenin lenfoma riskini artırdığı mekanizmaya dair net veriler olmasa da, cilde enjekte edilen dövme mürekkebinin düşük dereceli inflamasyonu tetikleyebileceği ve bu yolla lenfoma gelişimine katkıda bulunabileceği düşünülüyor' dedi. Dövme mürekkebinin vücuda enjekte edildiğinde immün sistemi harekete geçirdiğini ve büyük bir kısmının deriden lenf nodlarına taşındığını belirtti.

Daha Fazla Araştırma Gerekiyor

Prof. Dr. Coşkun, dövme ile lenfoma ve diğer kanser türleri arasındaki ilişkiyi netleştirmek için daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç olduğunu vurguladı. Dövmenin sağlık üzerindeki uzun vadeli etkilerini anlamak için geniş çaplı çalışmaların yapılması gerektiğini ifade etti.

İrem Derici’nin Yeni Dövmesi Anlamı Şoke Etti! İrem Derici’nin Yeni Dövmesi Anlamı Şoke Etti!

Kaynak: İHA