Türkiye Ocak ayında turist rekoru kırdı Türkiye Ocak ayında turist rekoru kırdı

Dolarda kademeli bir yükseliş eğilimi devam ediyor. Bankalararası piyasada dolar/TL 30,19, euro/TL ise 32,85 civarında seyrediyor.

Dünya genelinde, yılbaşına doğru başlayan ve mart ayında güç kazanan "güvercin" fiyatlamalar, gün geçtikçe zayıflamaya devam ediyor.

Dün açıklamalarda bulunan Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, enflasyonun bankanın yüzde 2 hedefine doğru düştüğüne dair daha fazla kanıt görmek istediğini belirtti ve üçüncü çeyreğe kadar faiz oranlarında bir düşüş beklememediğini vurguladı.

Bostic, enflasyonun beklenenden daha hızlı bir şekilde yavaşlamasına dair ikna edici kanıtlar olması durumunda temmuz ayından önce faiz indirimlerine başlamaya hazır olduğunu ifade etti.

Dolar4

ABD'de dün açıklanan makroekonomik verilere göre, işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı ilk kez 13 Ocak ile biten haftada 187 bine gerileyerek Eylül 2022'den bu yana en düşük seviyeye ulaştı.

Analistler, işsizlik maaşı başvurularındaki azalışın, yüksek faiz oranlarına rağmen ABD iş gücü piyasasının direncini sürdürdüğünü gösterdiğini belirttiler.

Bu gelişmelerle birlikte, para piyasalarında Fed'in mart ayında faiz indirimine başlayacağı tahminleri yüzde 55 seviyesine gerilerken, faiz indirimi beklentileri geçen hafta sonundan bu yana yaklaşık 20 baz puan düşüş gösterdi.

Kaynak: Haber Merkezi