Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Opr. Dr. Göksel Gültekin, diz kireçlenmesiyle ilgili önemli bilgiler verdi. Ağrı, şişlik ve hareket kısıtlılığına neden olan bu durumun farklı tedavi yöntemleri ile kontrol altına alınabileceğini belirtti.

Diz Kireçlenmesi Nedir?

Opr. Dr. Göksel Gültekin, diz ekleminin iç kısmında meydana gelen aşınmaya diz kireçlenmesi denildiğini ifade etti. Uyluk, kaval ve diz kemikleri arasındaki kıkırdak kaplamanın aşınmasıyla ortaya çıkan bu durum, zamanla ağrı ve hareket kısıtlılığına sebep olabilir.

Ortopedi Ve Travmatoloji Uzmanı Opr. Dr. Göksel Gültekin

Diz Kireçlenmesi Belirtileri ve Evreleri

Diz kireçlenmesinin belirtilerini açıklayan Uzm. Dr. Gültekin, özellikle iç kısımda oluşan kireçlenmenin yaş ilerledikçe arttığını ve şiddetli ağrı, dizden gelen sesler, takılma hissi gibi belirtilerle ortaya çıktığını vurguladı. Evreleme, tanı ve tedavi süreçlerinin belirlenmesinde muayene, röntgen ve MR gibi yöntemlerin kullanıldığını belirtti.

Diz Kireçlenmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Diz kireçlenmesinin tedavi seçeneklerine değinen Dr. Gültekin, hastanın durumuna, beklentilerine ve kireçlenmenin evresine göre farklı yöntemlerin uygulanabileceğini ifade etti. Tedavi seçenekleri arasında istirahat, buz uygulama, ağrı kesiciler, diz içi siteroid kıkırdak iğneleri, kapalı diz ameliyatları, kıkırdak ameliyatları ve diz protezi gibi seçenekler bulunmaktadır.

Türkiye'nin en obez ili hangisi? En fit hangi şehir? Türkiye'nin en obez ili hangisi? En fit hangi şehir?

Diz Kireçlenmesi Önlenir mi?

Dr. Gültekin, diz kireçlenmesinin geriye dönüşü olmayan bir durum olduğunu ancak bazı basit önlemlerle ileride yaşanabilecek sorunların engellenebileceğini belirtti. Özellikle kırklı yaşlarda problemleri olan hastaların ortopedik cerrahlar tarafından anlaşılabileceğini ifade etti.

Ofis çalışanlarına uyarı! Kas iskelet sistemi ağrılarına dikkat Ofis çalışanlarına uyarı! Kas iskelet sistemi ağrılarına dikkat

Kaynak: İHA