Diyarbakır’ın merkezinde yer alan Bağlar Belediyesi'nde 5,5 milyon liralık rüşvet soruşturması kapsamında açılan davanın ilk duruşması, Diyarbakır 10'ncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya, tutuksuz yargılanan eski Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu ile tutuklu sanıklar dönemin Belediye Başkan Yardımcısı Sıddık Aycıl ve eski İmar Müdürü Fırat Kılıç hazır bulundu.

Savcılık mütalaasının sunulmasıyla başlayan duruşmada, tutuksuz sanık eski Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu suçlamaları reddetti. Beyoğlu, davanın açılmasına neden olan müteahhit ile daha önce görüştüğünü fakat kendisinden para karşılığı iş yapma konusunda bir anlaşma yapmadıklarını ifade etti.

CHP Lideri UMAG Vakfı'nı Ziyaret Etti CHP Lideri UMAG Vakfı'nı Ziyaret Etti

Mahkeme heyeti, duruşmanın ardından ara kararını verdi. Buna göre, Sadık Aycıl tahliye edilirken, Fırat Kılıç'ın tutukluluk halinin devamına karar verildi. Hüseyin Beyoğlu'nun ise yurt dışı yasağının sürmesine karar verildi. Duruşma, 17 Temmuz’a ertelendi.

Rüşvet Skandalının Detayları

AKP'li Hüseyin Beyoğlu'nun yönetimindeki Bağlar Belediyesi'nde İmar Müdürü olarak atanan Fırat Kılıç, Kasım 2023’te 1 milyon TL rüşvet alırken suçüstü yakalanmıştı. Bu olayın ardından Kılıç ve Belediye Başkan Yardımcısı Sıddık Aycıl gözaltına alındı. İki isim, 3 Kasım'da Sulh Ceza Hakimliği’nce "icbar suretiyle irtikap" suçundan tutuklanmıştı. Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Soruşturma dosyasında, Beyoğlu'nun kentteki müteahhitleri rüşvetle ilişkilendirildiği ve daire başına 50 bin TL aldığı belirtilmişti. İddianamede, müteahhit Nusret Bekiranlı'nın şikayeti üzerine soruşturmanın başlatıldığı kaydedilmişti. Bekiranlı, yapacağı konutlar için kendisinden daire başı 50 bin TL, toplamda ise 5 milyon TL rüşvet istendiğini belirtmişti. Bu şikayet sonucunda Diyarbakır 1'nci Sulh Ceza Hakimliği tarafından 27 Ekim 2023'te soruşturma başlatılmıştı.

Kaynak: ANKA