Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nde kayyumlar döneminde atanmış ve kentte "ithal bürokrat" olarak bilinen bazı çalışanların, birden fazla maaş ve huzur hakkı gibi ödemelerle 180 bin TL'ye yakın aylık aldığı ortaya çıktı. Ayrıca, hasta yakınları için kurulan misafirhanenin, söz konusu kişiler tarafından otel gibi kullanıldığı belirlendi.

51Dd4292 256C 4333 B099 189F6A85D8E8 W

Belediyenin Kaynakları İle Otel Konforu

Yerel seçimlerin ardından belediyenin yönetiminde değişiklikler yaşanmasıyla birlikte, milyarlarca liralık borçlar ve kamu kaynaklarının israf edildiği iddialarına bir yenisi eklendi. Kayyum yönetimi tarafından kent dışından atanan belediye bürokratlarına yüksek maaşlar ve yönetim kurulu üyeliği huzur hakkı adı altında ek ödemeler sağlandığı tespit edildi. Özellikle bazı bürokratların, aylık 176 bin TL'yi aşan çifte maaş aldığı belirlendi.

CHP Milletvekili Ulaş Karasu Kalp Krizi Mi Geçirdi? Ulaş Karasu'nun Sağlık Durumu Nasıl? CHP Milletvekili Ulaş Karasu Kalp Krizi Mi Geçirdi? Ulaş Karasu'nun Sağlık Durumu Nasıl?

683Dc71D Ee41 4C6B B898 7240B422728B W

Maaş ve Huzur Hakkı Ödemeleri: Aylık 176 Bin TL

Diyarbakır Belediye Başkanı seçildikten sonra, belediye başkanı makamında yapılan lüks harcamaların kamuoyuna duyurulmasının ardından atanan kayyum yönetimi, kent dışından bazı bürokratları belediyede görevlendirdi. Bu görevlendirmelerle birlikte, bazı bürokratlar aylık 176 bin TL'ye varan maaşlar aldı.

"İthal Belediye Bürokratı" Eleştirisi

Yerel basında sık sık yer alan haberlerle tanınan ve "ithal bürokrat" olarak adlandırılan yöneticiler, kent halkı tarafından eleştiri konusu oldu. Bu eleştiriler arasında, çifte maaş alan ve tamamı başka illerden getirilen yöneticilerin yer alması dikkat çekti. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne atanmış olan yöneticiler arasında Genel Sekreter Yardımcısı Bülent Civelek, İnsan Kaynakları Daire Başkanı Ali Yücel, Kültür Daire Başkanı Ali Çelik ve Destek Hizmetleri Daire Başkanı Sedat İpek gibi isimler bulunuyor.

Belediye Kaynaklarıyla "Otel Konforu"

Kayyumlar tarafından atanmış olan dokuz yönetici, Diyarbakır'da oldukları süre boyunca belediye kaynaklarıyla konaklamayı tercih etti. Bunun için belediyenin kent dışından gelen hasta yakınları için kurduğu misafirhanenin bazı odaları bu yöneticilere tahsis edildi. Misafirhanenin otel konforunda düzenlendiği, odalara klima, buzdolabı ve mobilyalar yerleştirildiği, ayrıca oda hizmeti, ütü, kuru temizleme ve temizlik gibi hizmetlerin de sağlandığı ortaya çıktı.

B9Ab9486 0Dd4 461A Beb1 5Aa7332E3839 W

Sayıştay Denetiminde Usulsüzlükler Tespit Edildi

Sayıştay'ın denetim raporlarına ve TBMM gündemine yansıyan bazı usulsüz uygulamalar tespit edildi. MED Kentsel ve Sosyal Hizmetler Sanayi Ticaret A.Ş.'nin 2021 raporuna göre, bazı tedariklerin kayıt altına alınmadığı ve taşınmazların kiralanmasıyla ilgili usulsüzlüklerin yaşandığı belirlendi. Ayrıca, araçların kiralanması ve elektrik tüketim vergisi ödenmemesi gibi hususlarda da sorunlar ortaya çıktı.

Kaynak: ANKA