Türkiye’de her 10 kişiden 8’i kadın olup, bu kadınların yüzde 73’ü evli ve şiddete maruz kalmaktadır. Şiddet faillerinin yüzde 90’ı erkek, yüzde 63’ü eş ve yüzde 21’i aile üyesidir. Son 10 yılda 4 bin 197 kadın hayatını kaybetmiştir.

Diyanet’in Şiddete Yeşil Işık Yakan Fetva

Bu gerçekler ışığında, Diyanet’in kadına yönelik şiddeti meşrulaştıran bir fetva yayınlaması büyük tepki çekti. Diyanet, “Fıkıh kitaplarında dövmenin kadına zarar vermemesi, iz bırakmaması, yüze vurulmaması gerektiği” ifade edildiğini belirtti. AKP Kırıkkale İl Başkanı Mehmet Demir de daha önce kadının hafifçe dövülüp korkutulabileceğini söylemiş ve tepki çekmişti.

Diyanet’in internet sitesinde yayınlanan Aile ve Dini Rehberlik bölümünde, “Bir kocanın hanımını dövme yetkisi var mıdır?” sorusuna verilen yanıt şu şekildedir:

“Fıkıh kitaplarında dövmenin kadına zarar vermemesi, iz bırakmaması, yüze vurulmaması gerektiği ifade edilmiştir. Ancak ayette zikredilen son seçenek istisnai bir uyarı ve tedbirdir. Böyle bir tedbirin fayda vermeyeceği, tam tersine zarar getireceği bilinen durumlarda kesinlikle bu seçeneğe başvurulmamalıdır.”

Ton Sür Ton Ne Demek? Ton Sür Ton Kombin Nasıl Yapılır? Ton Sür Ton Ne Demek? Ton Sür Ton Kombin Nasıl Yapılır?

Diyanet’in Tartışmalı Fetvaları

Diyanet, son yıllarda “Babanın öz kızına şehvet duyması haram değil”, “Telefon, faks, SMS ve internet ile de eşten boşanılır”, “Eşlerden birinin zina etmesi bu fiili helal görmedikçe nikâha zarar vermez”, “Kişi, karısının ölümü veya onu boşaması halinde karısının kız kardeşi, teyzesi ya da halası ile evlenebilir”, “Sol elle şeytanlar yemek yer”, “Kadının çalışması eşinin iznine tabidir” gibi fetvalar da vermiştir.

Kaynak: Haber Merkezi